Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Dvajseta žetev s srpi


S. Mirtič
7. 7. 2020, 09.45
Posodobljeno
15. 07. 2020 · 10:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_kitni__01_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
_kitni (01), _kitni__01_
_vrh__0_.jpg
Večkratni zmagovalec Janez Hrovat ima posebno tehniko žetve.
_vrh__5_.jpg
Predsednik Slavko Blatnik je med prvimi preizkusil srp.
_vrh__1_.jpg
88-letna Marija Legan s hčerko
_vrh__4_.jpg
Pevke in žanjice Društva kmečkih žena Dolenjske Toplice
_vrh__3_.jpg
Milena Fabjan iz Dolenjskih Toplic
_vrh__2_.jpg
Milan Trunkelj iz Tolčan

Kitni Vrh - Člani in članice Turističnega društva Zagradec so skupaj z vaščani Kitnega Vrha minulo nedeljo pripravili tradicionalno, že dvajseto ročno žetev s srpi.

Blatnikovo žitno polje v zlato rumeni barvi je tudi tokrat pričakalo žanjce in žanjice, da družno preizkusijo skoraj pozabljeno ročno orodje - srpe, na žetvi na stari način.

Zbrale so se žanjice in žanjci iz Tolčan, Valične vasi, Ivančne Gorice, Biča, Lučarjevega Kala in Kitnega Vrha, Roj, Repelj, Kobiljeka, Malega Korinja, Žužemberka in tudi Dolenjskih Toplic.

Članice Društva kmečkih žena iz Dolenjskih Toplic so žele in tudi prešerno zapele.

Letošnja žetev je bila zaradi korone nekoliko drugačna, udeleženci niso tekmovali, pa tudi druženje je bilo primerno trenutnim zdravstvenim razmeram.

Med prvimi je požel pšenico na svoji njivi predsednik Slavko Blatnik, ki skrbi, da tovrstna kmečka opravila ne tonejo v pozabo. Slavku so se pridružile številne žanjice, ki so bile sila spretne in uspešne pri tovrstnem opravilu. Letos stroge komisije ni bilo, je pa žela Milena Vrhovec, ki je komisijski svinčnik in ostro oko zamenjala za pozabljeno kmečko opravilo. Tudi moški del ni čakal križem rok. Srp so prejeli v roke: najstarejši Milan Trunkelj, večkratna prvaka Janez Hrovat in Štefan Ozimek ter številni drugi.

Predsednik Slavko Blatnik je bil vidno zadovoljen s prikazanim, saj pripraviti takšno etnološko prireditev dve desetletji zapored ni mačji kašelj.

Prireditev so organizatorji zaključili z druženjem v naravi in s podelitvijo zahval vsem, ki so sodelovali in kakorkoli pripomogli k uspešni zgodbi ohranjanja tradicije in običaja žetve na Kitnem Vrhu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.