S posvetom vlada zaključila obisk Posavja

##IMAGE-2240059##
Predsednik vlade Janez Janša je ob zaključku vladnega obiska v Posavju na srečanju s tamkajšnjimi župani, gospodarstveniki in poslanci v Termah Čatež povedal, da je posavska regija v zadnjih dveh letih napredovala in celo zabeležila hitrejšo rast kot Slovenija.
Kot je dejal Janša, je neto plača v Posavju že dosegla 23 odstotkov slovenskega povprečja. "Pred dvema letoma je sindikat opozoril na problem brezposelnosti, trenutni podatki pa kažejo, da se je brezposelnost v Posavju zmanjšala za 20 odstotkov, regija pa se zdaj sooča s pomanjkanjem kadrov v določenih panogah," je poudaril premier. Ob tej priložnosti je izrazil tudi zadovoljstvo, da bo fakulteta za energetiko jeseni vpisala prve študente.
Janša je tudi opozoril, da je regija od zadnjega vladnega obiska število sodnih zaostankov zmanjšala za 15 odstotkov. Spregovoril je tudi o posavski pokrajini, katere ustanovitev je napovedal pred dvema letoma in pri tem pojasnil, da je Posavje zaradi nesprejetja zakona o pokrajinah v slovenskem parlamentu izgubilo 40 milijonov evrov iz proračuna. Pretehtali bomo možnost, ali bomo ponovno šli v projekt vzpostavitve pokrajin prek pogovorov s tistimi, ki so nasprotovali zakonu v prvem branju, je še dejal.
Župan Brežic Ivan Molan meni, da Posavje ima razvojni potencial in da so bili v zadnjih dveh letih uspešni pri črpanju državnih in evropskih sredstev. Po njegovi oceni pa so vse posavske občine po sprejetju zakona o financiranju občin svoj proračun povečale celo za trikrat.
Predstavniki občine Sevnica so vlado zaprosili, naj pospeši aktivnosti glede tretje razvojne osi, saj se zadeve še vedno zapletajo, boljša cestna povezava z Ljubljano in s Celjem pa je pomembna za gospodarski razvoj Posavja. Glede finančnega položaja občin so predstavniki posavskih občin soglašali, da se je financiranje občin izboljšalo, saj občine niso več deležne le nalaganja obveznosti s strani države, temveč jim država zdaj nakazuje tudi denar v proračun.
Predstavniki gospodarstva so pozvali vlado, naj sprejme še dodatne ukrepe za omilitev inflacije, okoljevarstvene organizacije pa od vlade pričakujejo, da je bolj učinkovita pri okoljski politiki in urejanju odlagališč.
Udeleženci srečanja so menili še, da bi morala vlada nameniti pozornost tudi raziskavam v industriji celuloze in papirja ter poiskati možnosti za ustanovitev visoke šole za tovrstno industrijo, saj v tej panogi primanjkuje strokovnega kadra.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se