Luskavica je bolezen, pri kateri se izmenjujeta dve fazi: obdobje mirovanja oziroma remisije, ki lahko traja tudi nekaj let, in obdobje novih zagonov. Izmenjava teh dveh faz je lahko sicer precej nepredvidljiva, kar pomeni, da ne morete nikoli z gotovostjo vedeti, kdaj vas bo presenetil nov zagon bolezni, toda ob natančnem opazovanju in beleženju simptomov lahko vendarle ugotovite, kateri dejavniki so za vas še posebno problematični.
Včasih se lahko težave z luskavico poslabšajo zaradi alkohola. To naj bi bilo povezano z vplivom na zaščitno funkcijo kože. Alkohol namreč oslabi naravno zaščito in poveča nevarnost vnetja.
Smiselno je, da ste pri tem še posebej pozorni na najbolj razširjene sprožilce. Ni sicer nujno, da so ti dejavniki tudi v vašem primeru povezani z novimi zagoni oziroma izbruhi luskavice, toda vsekakor je pametno proučiti, ali lahko izogibanje tem dejavnikom zmanjša pogostost zagonov luskavice in intenzivnost simptomov …
Stres
Podobno kot pri številnih drugih boleznih je tudi pri luskavici lahko zelo problematičen stres. Ugotovitve znanstvenikov, ki so proučevali to povezavo, sicer niso povsem enotne. Delež bolnikov z luskavico, ki so opazili, da stres poslabša simptome bolezni in prispeva k pogostejšim zagonom, precej niha – toda pogosto doseže vsaj približno 30 odstotkov anketiranih oseb. Poleg tega je bila luskavica pri številnih ljudeh diagnosticirana prav v nadpovprečno stresnem življenjskem obdobju.
Zdravila
Uporaba določenih zdravil lahko pripomore k pogostejšim izbruhom luskavice in okrepi simptome, na primer jemanje betablokatorjev in zdravil, ki vsebujejo interferon. Če opažate tovrstno povezavo, se pogovorite z zdravnikom, ki lahko morda predlaga alternativno zdravilo. Opuščanje zdravil ali spreminjanje odmerka na lastno pest seveda ni varno.
Slovenija
3.000 dreves za Kras: McDonald's z malimi koraki do velikih ciljev
Močno predelana živila
Ne obstaja sicer posebna dieta, ki bi bila še posebej koristna za osebe z luskavico, vendar so na voljo raziskave, katerih izsledki pričajo o tem, da lahko pogostejše uživanje sadja in zelenjave oziroma rastlinske hrane, po drugi strani pa izogibanje živilom, kot so predelani mesni izdelki in beli sladkor, okrepi imunski sistem in posledično pozitivno vpliva na stanje luskavice.
Vremenske spremembe
Ljudje z luskavico pogosto opažajo, da se simptomi bolezni poslabšajo ob določenih vremenskih spremembah, na primer ob naglem znižanju zunanje temperature. Na vreme seveda ne morete vplivati, vendar lahko poskrbite, da boste čim bolj zaščiteni pred neugodnimi vplivi (na primer z dodatnim slojem oblačil in pogostejšo uporabo vlažilnih losjonov v zimskih mesecih).
Povišanje telesne teže
Včasih je poslabšanje simptomov luskavice povezano tudi s pridobivanjem odvečnih kilogramov. Pri osebah s čezmerno telesno težo so simptomi luskavice pogosto še posebej izraziti in moteči.
Hormonske spremembe
Poleg hormonskih sprememb, ki so posledica stresa (povišanje ravni kortizola v telesu), so lahko za pogostejše zagone luskavice krive tudi druge hormonske spremembe. Zagoni so na primer zelo pogosti v obdobju pubertete, nosečnosti in menopavze. Povezani pa so lahko tudi s ščitničnimi hormoni. Vsekakor je torej smiselno vsaj občasno preverjanje hormonske slike.