Sladko življenje

Umetna sladila lahko resno poškodujejo črevesje in škodijo prebavi

T. N. S./Revija Jana
8. 12. 2024, 16.11
Deli članek:

Nadomestki sladkorja so dobra alternativa, kajne? Ne. Niti slučajno. So eden izmed največjih krivcev za slabo zdravje črevesja.

Shutterstock
Nadomestki sladkorja so tudi do dvestokrat bolj sladki od namiznega sladkorja.

Mikroorganizmi v našem črevesju morajo biti uravnoteženi, raznoliki in prevladovati morajo koristni, če hočemo biti zdravi. Neravnovesje v črevesju, ki ga imenujemo tudi disbioza, je vir številnih bolezni, če že ne kar vseh. Vsi vemo, da naš prebavni mikrobiom ogrožajo predvsem nezdrava hrana, alkohol in zdravila. Čedalje številnejše študije pa s prstom kažejo na še enega krivca – nadomestke sladkorja.

Nadomestki bolj sladki od sladkorja

Nadomestki sladkorja so že desetletja priljubljeni kot orožje za boj proti epidemiji debelosti in bolezni, ki jih povzročajo povišane ravni glukoze v krvi. Njihova sladkost sega od 200-kratne sladkosti namiznega sladkorja do 20.000-kratne. Čeprav so vsi sladkega okusa, so kemično različni.

Proizvajalci hrane pa v svojih izdelkih pogosto uporabljajo tudi kombinacijo sladil. Vrsta sladkornih nadomestkov prehaja skozi telo neprebavljena in lahko poškoduje stene črevesja ter slabo vpliva na mikrofloro, ki ga naseljuje. Raziskava, objavljena leta 2021 v International Journal of Molecular Sciences, kaže, da je uživanje umetnih sladil aspartama, saharina in sukraloze lahko povezano z razbohotenjem dveh škodljivih črevesnih bakterij, E.coli in E. faecalis.

Profimedia
Sladila poškodujejo prebavni trakt na številne različne načine.

foto_Klemen Razinger_LIDL zaposleni Komenda_20.5.2022-507-Edit

Skrben delodajalec

Leto dobrih dodatkov: kako v Lidlu Slovenija nagrajujejo svoje zaposlene

Škodljivi neotam

Nedolžna nista niti stevia niti neotam, ki je v EU dovoljen od leta 2010 in se uporablja v različnih prehranskih izdelkih, kot so brezalkoholne pijače, sladice, jogurti, sokovi, pekovski izdelki in žvečilni gumiji. Študija je testirala učinek neotama na nekatere vrste bakterij, ki jih običajno najdemo v mikrobiomu.

Sladilo poškoduje »dobre« bakterije v črevesnem mikrobiomu, ki so bistvene za prebavo.

Ugotovili so, da lahko sladilo poškoduje prebavni trakt na številne različne načine; povzroči smrt celic, ki obdajajo črevesje in omogočajo vsrkavanje hranil, ter poškoduje »dobre« bakterije v črevesnem mikrobiomu, ki so bistvene za prebavo. Nekatere običajno koristne bakterije pa so se začele obnašati nenormalno. Lepile so se na celice črevesja, prehajale vanje in jih pobijale. »To lahko povzroči vrsto zdravstvenih težav, vključno z drisko, vnetjem črevesja in celo okužbami, kot je sepsa, če bi bakterije vstopile v krvni obtok,« je povedala dr. Havovi Chichger, višja avtorica omenjene študije z univerze Anglia Ruskin v Združenem kraljestvu.

Raziskovalci zato poudarjajo, kako pomembno je, da stalno spremljamo zdravstvene učinke umetnih sladil in da še posebej skrbno preučujemo sladila, ki so prišla na trg pred kratkim.

Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana

Zanimivosti

kit-grbavec
Osupljivo

Preplaval je kar 13.000 kilometrov

IMG_2719
Zanimivosti

Dan v Emoniki: Vse kar potrebujete na dosegu roke

Lumniya LUX
Zanimivosti

Dosežki Marlesa v letu 2024 in ambiciozni cilji za 2025: Usmerjenost v trajnost, razvoj novih produktov in širitev na mednarodne trge

sodišče, pravica
Ustavna presoja

Čeh se na osebni izkaznici ne sme smejati iz verskih razlogov

spletni nakup, božič, darila, december
Spletne prevare

Praznična darila: pri nakupovanju z miško pazite na morebitne pasti

sirjenje-vesolja
Skrivnosti vesolja

Zdaj je jasno, a ne razjasnjeno: Vesolje se širi hitreje od pričakovanj