Napake pri zdravljenju

Če jih ne jemljete dosledno, vam lahko zdravila za prehlad škodijo

Milka Kleč
2. 12. 2024, 14.30
Deli članek:

Kihate, kašljate in imate glavobol – povsem ste obupani in storili bi vse, da bi se vaše počutje izboljšalo. Zveni poznano?

Profimedia
Naša telesa imajo naravno prirojeno sposobnost, da se sama spopadejo z infekcijo.

Ob slabem počutju seveda obiščete zdravnika in ga prosite, naj vam predpiše nekaj, karkoli, kar bo pomagalo odpraviti simptome. Morda boste imeli srečo in vam bo zdravnik lahko ponudil zdravilo, a običajno pri prehladih ni tako. Prav tedaj pa pogosto naredimo največ napak. Tu so nekatere.

Okužba in simptomi

Ljudje, ki ne razumejo prehlada, si lahko škodijo, svarijo zdravniki in farmacevti. Naša telesa imajo naravno prirojeno sposobnost, da se sama spopadejo z infekcijo. Tako lahko pri prehladu ali gripi le odpravljamo simptome in ne moremo zdraviti virusa. Z njim se mora telo spopasti samo.

Z drugimi besedami povedano, nič, kar boste naredili, ne bo ozdravilo virusne okužbe, telesu boste morali pustiti, da jo premaga samo. A če pri svoji želji po lajšanju simptomov ne boste previdni, lahko bolezen celo podaljšate.

Čezmerno uživanje protiprehladnih zdravil

Vzamete prvo zdravilo, in ker po 15 minutah ne učinkuje, vzamete še eno, za vsak primer. A vedite, da zdravila potrebujejo čas, da začnejo delovati. V večini primerov potrebujejo vsaj 30 minut do ene ure, preden se pojavi izboljšanje. Pri čezmernem uživanju zdravil lahko svoje simptome poslabšate ali celo razvijete vrsto novih, kot so kožne reakcije, prebavne in druge težave, ki so naštete v vrstici med stranskimi učinki.

Profimedia
V večini primerov potrebujejo zdravila vsaj 30 minut, da se pojavi izboljšanje.

Pihanje v robček

Kadar nam teče iz nosu, je pihanje sluzi iz nosu naraven odziv, ki nam prinese začasno olajšanje. A če si premočno useknete nos, lahko nosno tekočino spihate v sinuse in ti se lahko vnamejo. Sluz morda vsebuje bakterije in viruse, ki lahko v primeru, da zaidejo v vaše sinuse, povzročijo okužbo. Kadar vam teče iz nosu, si seveda pomagajte z izpihanjem sluzi, a pazite, da pri tem ne stisnete preveč nosnic, da ne bi okužena sluz zašla v sinuse.

Goljufanje s kavo

Ignoriranje prehlada lahko privede do tega, da si nakopljete jezo svojih sodelavcev, na katere prenesete prehlad, hkrati pa škodite svojemu telesu, saj tako podaljšate bolezen. Ko zbolite za gripo ali prehladom, vaše telo potrebuje čas, da okreva.

Kava oziroma kofein, ki je njena glavna sestavina, deluje kot odvajalo, kar lahko povzroči dehidracijo že tako oslabljenega organizma.

Zato poskrbite za počitek in dobro hidracijo telesa, svoje simptome pa zdravite le, ko postanejo preveč moteči. Nikar ne goljufajte in si energije ne pridobivajte s čezmernim uživanjem kave. Čeprav vam bo začasno prinesla izboljšanje počutja, kofein povzroča dehidracijo telesa, in tako lahko trajanje gripe ali prehlada podaljšate.

Nosno pršilo

Če imate zamašen nos, lahko uporabite nosno pršilo, a le za kratek čas, kot je priporočeno v navodilih, sicer si lahko nakopljete resne težave. Kadar težje dihate, so krvne žile v nosu otečene, pršilo pa lahko pomaga, da se sprostijo, in znova pridobite prostor za vdih zraka. Pršilo namreč deluje neposredno na predel, kamor ga popršite, in zmanjša oteklino.

A če ga uporabljate dlje kot tri dni, oziroma kot je zapisano v navodilih, si lahko nakopljete hudo zamašitev nosu. Pri čezmerni uporabi lahko zdravilo samo po sebi sproži vnetje in povzroči še hujšo zaporo dihalnih poti. Zato velja previdno ravnati tudi s pršili za nos.

Profimedia
Nosno pršilo uporabljajte le kratek čas, kot je priporočeno v navodilih.

Napačno jemanje antibiotikov

Včasih zdravila za prehlad ne delujejo, zato ljudje vzamejo antibiotike, ki so v omarici ostali še od prejšnje bolezni. Prav zato se zdijo prikladni za uporabo. A antibiotiki vam pri prehladu ne bodo prav nič pomagali. Ti zdravijo bolezni, ki so posledica okužbe z bakterijami, zato pri virusni okužbi nimajo učinka, le izpostavljeni boste nekaterim njihovim stranskim učinkom, kot je uničenje dobrih bakterij v telesu, ki skrbijo za dobro prebavo in tako tudi za močan imunski sistem.

Vsekakor samozdravljenje z ostanki antibiotikov ni priporočljivo. Četudi se spopadate z bakterijsko okužbo, lahko izberete napačne antibiotike, ki pri vašem sevu bakterije ne bodo učinkoviti, ali pa jih morda ne bo dovolj, da bi dokončno zatrli okužbo. Zato vsekakor to nalogo prepustite svojemu zdravniku.

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih