Lebdenje v vodi je naša prva življenjska izkušnja, zato je potopitev v toplo kopel za nas prijetna in sproščujoča. Ena izmed zadnjih raziskav je namreč dokazala, da se med sproščanjem v kadi aktivira pinealna žleza v možganih, ki med drugim uravnava izločanje melatonina, znanega tudi pod imenom hormon spanja.
Osnova v svetu kopeli so kadi – od navadnih do masažnih, s šobami, po navadi usmerjenimi na refleksne dele telesa. S pravilnim uravnavanjem šob in dodajanjem aktivnih učinkovin v kopel lahko dosežemo izredno dobre rezultate razstrupljanja, odpravljanja stresa in učvrščevanja delov telesa. Kopanje v kadi, podobno kot ga poznamo danes, naj bi se začelo na grškem otoku Kreta. Arheologi so namreč prav tam našli prvo keramično kopalno kad na podstavku za eno osebo. V rimskem imperiju, približno petsto let pred našim štetjem, so se navduševali nad javnimi kopališči in prav tamkajšnji prebivalci so bili predhodniki osebne higiene, kakršno poznamo danes.
Topla kopel z dodatkom dišav nam bo pomagala pustiti za seboj vse, kar nas obremenjuje. Pri sprostitvenih kopelih ne gre le za toplo vodo, pomembni so dodatki. Večino lahko kupimo v drogerijah ali lekarnah, ker pa nekatera olja niso topna v vodi, je potreben tudi topilec, na primer polnomastno mleko. Z njim bodo oljni dodatki v kopeli zares učinkovali.
Kako si pripraviti popolno kopel
Najbolj blagodejno in sproščujoče je kopanje eno ali dve uri pred spanjem, ko je končan proces prebave. V kadi ostanemo le od 15 do 20 minut. Kopamo se največkrat dvakrat na teden.
Pri temperaturi vode med 34 in 38 stopinjami Celzija pride do širjenja por in pospešitve krvnega obtoka, kar sprošča mišice in živce ter pospeši izločanje strupov iz telesa. Optimalna temperatura zraka v kopalnici je 22 stopinj.
Po kopeli se oplaknemo, da speremo ostanke olja s kože, in se ne brišemo – kožo raje zgolj popivnamo z debelo voljno brisačo. Po kopeli nanesemo na še vlažno kožo kremo, fluid, gel ali olje, saj so vlažilni izdelki nepogrešljivi zaključek vsake kopeli.
Popolna kopel zmore ublažiti tudi bolečine. Tako tiste, ki so posledica preobremenjenih mišic, kot one, katerih vir so artritis ali druge poškodbe sklepov. V njej se namreč sproščajo mišična tkiva in ublaži pritisk v sklepih, hkrati se med kopeljo pospeši krvni pretok, kar blagodejno vpliva na bolečine, in kadar so te blažje, je nedvomno lažje trdno spati.
Slana kopel
Uporaba kopalnih soli sega globoko v zgodovino, številni zdravniki so v preteklosti poudarjali njihove zdravilne učinke na naše telo. Primerne so predvsem pri težavah s kožo, pospešujejo prekrvitev, krepijo in pomagajo proti utrujenosti. Za kopel potrebujete od 250 do 500 gramov morske soli, ki naj se najprej raztopi v vodi.
Glasbena spremljava
Da bi bila kopel še prijetnejša in sprostitev popolna, jo pospremite z nežnimi notami. Glasba poveča učinek sproščanja, saj spodbuja pozitivne misli ter dobro vpliva na srce in čustva. Glasbena terapija svetuje za sprostitev poslušanje zvrsti new age in nežne glasbe. Med klasiki najbolj pomirjajo Vivaldijeva Pomlad, Mozartova simfonija Jupiter, Beethovnov Sedmi kvartet za kitaro v F-duru in Rodrigov Concierto de Aranjuez za kitaro in orkester.
Kopel v vonju sveč
Ugasnite luči, prižgite sveče, globoko vdihnite … vse dokler se negativne misli ne utopijo v kadi. Za odganjanje stresa in zbujanje pozitivne energije se prepustite mirnemu vonju lesketajoče se kopeli in svetlobe svečk.
Kopel in suha koža
Če imate suho kožo, se ne namakajte več kot od 10 do 15 minut na teden. Pri tem uporabljajte nadomestke mila ali oljne kopeli. Z dodajanjem oljnih kopeli koži povrnemo vlago, saj pomagamo ustvariti primerno lipidno zaščitno plast, ki pomaga zadrževati vodo v njeni vrhnji plasti.
Mineralna kopel
Mineralne in termalne vode so uporabljali že v predzgodovinski dobi, Rimljani pa so odlično poznali in cenili predvsem termalne kopeli. Topla voda iz termalnih vrelcev ima čudežno moč, od nekdaj je veljalo, da celo pomlajuje. Ker vsebuje izjemno veliko mineralov, izboljšuje kroženje krvi, pomirja, ugodno vpliva na utrujene mišice in sprošča celotno telo, obenem pa prebuja organizem in bistri misli. Zaradi izjemnih učinkov na dobro počutje in telo je mineralna kopel ena izmed najbolj priljubljenih terapij v termalnih centrih. Veliko krajev po Sloveniji slovi po izjemno kakovostni termalni vodi, ki ugodno vpliva na marsikatero težavo.
Timijan sprošča zakrčene mišice
Timijan vsebuje timol, olje, ki ugodno učinkuje na zategnjene in boleče mišice. Raziskave kažejo, da zmanjšuje nevarnost nastanka osteoporoze. Postopek: 250 gramov posušenih timijanovih listov in stebel skuhamo v enem litru vode, precedimo in vlijemo v toplo kopel.
Limeta za dobro voljo
Eterično olje limete odganja depresivne misli, saj limetin osvežilni vonj vsestransko poživlja in krepi vedre misli. Postopek: tri kapljice limetinega olja vmešamo v tri žlice polnomastnega mleka in vlijemo v toplo kopel.
Ovseni kosmiči za blaga kožna vnetja
Ovseni ali kakšne druge vrste žitni kosmiči pomirjajo razdraženo kožo in blažijo rdečico, srbenje ali lažja kožna vnetja. Postopek: večjo čajno vrečko napolnimo s kosmiči in potopimo v toplo kopel.
Cimet nas pogreje
Prijetno dišeča začimba pospeši medcelično presnovo in tako še dodatno pogreje od kopeli toplo telo. Postopek: od tri do štiri cimetove skorje damo v kad in jo napolnimo s toplo vodo.
Zeleni čaj za razstrupljanje
Zeleni čaj vsebuje polifenole, ki ščitijo celice pred škodljivimi učinki strupenih snovi v telesu. Poleg tega upočasnjujejo starostne procese, saj pospešujejo regeneracijo kože in jo gladijo. Postopek: od pet do deset vrečic zelenega čaja damo v toplo vodo v kadi.
Poživljajoča limona
Limonovo olje slovi po svojem poživljajočem učinku. Učinkuje tako na telo kot na duha in je idealno za kopel po napornem dnevu. Postopek: tri kapljice limonovega olja zmešamo s tremi žlicami polnomastnega mleka in dolijemo v toplo kopel.
LEDENA KOPEL
Kot pove že ime, vključuje ledena kopel potopitev telesa v hladno vodo, navadno z dodatkom ledu, ki dodatno zniža temperaturo vode. Temperatura vode v ledeni kopeli se po navadi giblje od 10 do 15 stopinj Celzija. Najbrž ste že kje prebrali, da športniki, zlasti tisti, ki se ukvarjajo z intenzivnimi športi, uporabljajo ledene kopeli kot sredstvo za regeneracijo, da ublažijo bolečine v mišicah, zmanjšajo vnetja in izboljšajo splošno zmogljivost.
Ledena kopel ima poleg že naštetih tudi druge zdravstvene prednosti:
· Okrevanje mišic
· Zmanjšanje vnetja
· Lajšanje bolečin
· Izboljšana prekrvitev
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.