Poškodbe gibalnega sistema sodijo v vrsto najpogostejših poškodb, saj so lahko tako posledica športne dejavnosti kot neustrezne mehanike gibanja na delovnem mestu, nemalokrat pa do njih vodijo različna obolenja, med njimi artritis.
Ne glede na izvor šibkosti mišično-sklepnega sistema zahtevajo temeljit diagnostični pregled, na katerem se utrdijo ortopedske poškodbe, saj ta predstavlja osnovo za pripravo individualnega protokola rehabilitacije, v okviru katere se fizioterapija (akutna faza rehabilitacije) povezuje s kineziologijo (sekundarna faza rehabilitacije).
Pri tem se v kliniki Medicofit, najsodobnejši kliniki te vrste pri nas, potek zdravljenja vselej prilagaja naravi in stopnji poškodbe, starosti pacienta, njegovi splošni kondicijski pripravljenosti, pa tudi končnemu gibalnemu cilju.
Kineziologija
Veda, ki pacienta vodi od trenutka zaključene akutne faze rehabilitacije do pozitivno opravljenih specialnih gibalnih testov in kot temeljno sredstvo zdravljenja upošteva vaje ter vadbo in vadbene tehnike, se imenuje kineziologija.
Specialist tega področja tako velja za strokovnjaka znanstvenega predmeta kineziologija in se ukvarja s preučevanjem ter rehabilitacijo gibalnih vzorcev človeka. Iz tega razloga je zmožen vadbene tehnike prilagajati različnim patološkim stanjem po poškodbah, pospremljenimi z blažjimi ali hujšimi bolečinami, njegova naloga pa je po zaključku akutnega zdravljenja, na katerem se vnetja in bolečine zmanjšajo, pripraviti pacienta na to, da uspešno doseže na pričetku rehabilitacije zastavljene gibalne cilje.
Med področja dela kineziologije in s tem tudi kineziologa sodijo:
- vodenje individualno prilagojene rehabilitacije po akutni fazi zdravljenja poškodbe ortopedskega izvora,
- priprava programa za dolgoročno vzdrževanje mišic in sklepov po težjih poškodbah oziroma priprava specialnih vadbenih tehnik za čas po končani rehabilitaciji, če stanje zahteva dolgoročno vzdrževanje (eden takšnih primerov je denimo diskus hernija), in
- oblikovanje drugih strategij za doseganje ciljev, povezanih z mišično-sklepnim sistemom, med drugim spremljanje športnikov na poti do vnovične vrhunske telesne pripravljenosti, preoblikovanje telesa ter osebno trenerstvo.
Fizioterapija
Veda, ki zdravi bolečine, zmanjša otekline, pospešuje naravne procese samozdravljenja telesa in povečuje sklepno gibljivost, se imenuje fizioterapija. Ta z različnimi metodami in tehnikami izboljša mišično moč ter vzdržljivost, ob tem pa poveča splošno funkcionalnost posameznika.
Povezujemo jo s prvo, akutno fazo zdravljenja mišično-sklepnih poškodb in obolenj, a ji mora, da bi bila rehabilitacija uspešna, vedno slediti kineziologija, saj je prva faza zdravljenja univerzalna, primerna za vse generacije in večino bolezenskih stanj, medtem ko je druga faza, torej kineziologija, individualno prilagojena specifičnim zahtevam posameznika ter njegovi poškodbi.
Prva faza zdravljenja mišično-sklepnih poškodb zajema več področij:
- ortopedijo (težave v mišično-skeletnem sistemu),
- nevrologijo (težave v centralnem in perifernem živčnem sistemu),
- kardiopulmonalgijo (težave z ožiljem, srcem in dihalno funkcijo),
- pediatrijo (razvojne težave otrok),
- geriatrijo (težave starostnikov),
- dermatologijo (težave s kožo),
- zdravljenja, povezana z ženskami (nosečnost, vaginalni porod, menopavza), in
- zdravljenja športnih poškodb (za rekreativne in profesionalne športnike).
Povezovanje kineziologije s prvo fazo zdravljenja ortopedskih poškodb
Prva in druga faza rehabilitacije sta tesno prepleteni, četudi se zdravljenje ortopedskih poškodb v večini ustanov osredotoča izključno na odpravo akutnega stanja (bolečine in otekline). V kliniki Medicofit, kjer je vsakršen protokol vaj individualno prilagojen posamezniku, je bistveno odpraviti tako akutno stanje kot vzrok za nastanek poškodbe. Tamkajšnje osnovno načelo se namreč glasi, da je poškodba v celoti sanirana šele takrat, ko pacient doseže stanje mišično-sklepne funkcije, enakovredno času pred poškodbo, pri čemer mora sočasno odpraviti tudi vzrok za njen nastanek.
V tem pogledu je zato najpomembnejša prav kineziologija, ki s poznavanjem človeškega telesa s specialnimi vajami vzpostavi pravilno biomehansko delovanje sklepov in poskrbi za ustrezno gibanje telesa kot celote. V praksi to pomeni, da rehabilitacijo v akutni fazi prične izvajati fizioterapevt, ki odpravi bolečine in vzpostavi osnovno gibalno funkcijo, kineziolog pa po zaključku te zdravljenje konča, a je odgovoren za to, da pacient doseže enake gibalne funkcije kot pred poškodbo. Poleg tega kineziologija pacienta nauči ohranjanja splošne telesne pripravljenosti, vzdrževanja moči in kondicije ter pravilnega obremenjevanja in drže.
Potek rehabilitacije v kliniki Medicofit
V kliniki Medicofit temelj vsakršne obravnave predstavlja temeljita diagnostika, na kateri strokovnjak pridobi podatke o aktualnem stanju mišično-sklepnega sistema posameznega pacienta, se seznani z zgodovino bolezni, opravi mišične meritve, izmeri obseg gibljivosti, se posveti artokinematiki, oceni bolečine, pregleda biomehaniko hoje, opravi funkcionalne vzorce telesne moči in preveri obremenilne kapacitete telesnih struktur. Kadar je to potrebno, pacienta napoti na dodatne diagnostične slikovne preiskave, kakršne so rentgensko slikanje (ta potrdi zlom kosti), magnetna resonanca (ta prikaže stanje ligamentov, hrustanca in kosti) in ultrasonografska preiskava (ta je primerna za preverjanje stanja ligamentov).
Vsi pridobljeni podatki predstavljajo izhodišče za pripravo strategije zdravljenja, ki je individualno prilagojeno posamezniku, upoštevajoč morebitne omejitve pacienta, medtem ko se napredovanje rehabilitacije prav tako povezuje z zmožnostim tega v danem trenutku. Na ta način se tveganje za ponovitev iste poškodbe dodobra zmanjša, hkrati pa se prepreči razvoj novih poškodb.
Sledi prva faza zdravljenja, za katero poskrbi fizioterapevt. Osredotočena je na vzpostavljanje kontrole nad simptomatiko, natančneje v zmanjšanje ali odpravo bolečine in otekline, povečanje sklepne gibljivosti in mišične moči, blažitev napetosti telesnih struktur ter pospeševanje celjenja telesa. Pri tem sta v uporabi instrumentalna terapija, ki vpliva na naravne telesne procese in spodbuja celjenje ter zmanjša bolečine in otekline, ter manualna terapija. Slednja se povezuje z manualnimi tehnikami, s sklepno mobilizacijo, trigger point terapijo in športno masažo, prva pa z ultrazvočno terapijo, lasersko terapijo, s HiTOP elektroterapijo, tecar terapijo, periso terapijo ter terapijo z globinskimi udarnimi valovi.
Druga faza zdravljenja, kineziologija, vzpostavi normalno funkcionalnost poškodovanega predela, njeno jedro pa je usmerjeno v proprioceptivne vaje, s katerimi je možno slediti individualni zasnovi zdravljenja. Kineziologija je obenem pomemben del postrehabilitacijskega zdravljenja, s katerim se dolgoročno vzdržuje pravilne gibalne vzorce mišic in sklepov.
V kliniki Medicofit strokovnjaki obeh področij, fizioterapije in kineziologije, poskrbijo za celostno, individualno prilagojeno rehabilitacijo vsakega pacienta, ki se srečuje z bolečinami, katerih izvor se nahaja bodisi v ortopedskih poškodbah bodisi v obolenjih mišično-skeletnega sistema. S tem je zagotovljena visoko kakovostna obravnava, s katero se preprečijo morebitna poslabšanja stanja, prav tako nastanek novih in ponovitev že starih poškodb.
V primeru kakršnekoli bolečine, povezane z delovanjem mišično-sklepnega sistema, se naročite na diagnostični pregled in se po odpravi akutne bolečine prepustite specialistom kineziologije, ki vam bodo povrnili izgubljen obseg gibanja ter poskrbeli za trajno gibalno funkcionalnost.