Zdravo življenje

S češnjami in redno vadbo nad revmatične težave

Milka Kleč
10. 11. 2024, 14.30
Deli članek:

Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije.

Dreamstime
Poznamo več sto oblik revmatskih obolenj, prizadenejo pa lahko ljudi vseh starosti, tako moške kot ženske.

Številne raziskave potrjujejo, da prekomerna telesna teža, pomanjkanje vitaminov in sestava hrane, ki jo uživamo, vplivajo predvsem na potek protina, artroze in osteoporoze. Prehrana z malo kalcija in vitamina D ter pitje večjih količin alkoholnih pijač na primer povečata tveganje za nastanek osteoporoze. Za revmatike je ključno, da zaužijete zadostno količino antioksidantov: vitaminov E in C ter koencima Q10. Ob tem povečajte vnos sadja in zelenjave, izogibajte se le stročnicam (soja, grah, fižol, leča) in špinači, ker vsebujejo večje količine purina. Alkoholne in sladke pijače nadomestite z vodo in pazite, da zaužijete več kot 2 litra tekočine na dan. 

Meso pospešuje vnetje

Naša prehrana ima direkten vpliv na procese vnetja in na revmatične težave, povezane z vnetjem. Arahidonska kislina tvori snovi, ki pospešujejo vnetje. To kislino dovajamo telesu s prehrano živalskega izvora, tvori pa jo tudi telo samo. Če se za dalj časa odpovemo mesu, salami, slanini in surovemu maslu, lahko zmanjšamo količino arahidonske kisline v telesu. Dovoljeni so mlečni izdelki z malo maščobe, enkrat do dvakrat na teden eno jajce in riba.

Domače zdravilo: koprive

V ljudski modrosti Če padeš v koprive, vsaj revme ne boš imel je več resnice, kot bi si morda kdo mislil. Koprive pomagajo omiliti bolečine v sklepih, že stari Rimljani so si prav z njimi pomagali pri revmatičnih obolenjih, starogrški misleci pa so koprivo častili kot eno najbolj zdravilnih rastlin, ki naj bi varovala telo pred različnimi obolenji vse leto. Revmatikom se tako priporoča pitje soka ali čaja iz kopriv, saj koprivni listi spodbujajo izločanje strupov iz telesa, pomagajo pri zniževanju krvnega pritiska ter pomirjajo boleče sklepe in mišice.

Dreamstime
Koprivni listi pomirjajo boleče sklepe in mišice.

Pomagajo češnje

Proti težavam, ki jih prinaša revma, si lahko pomagate tudi s češnjami. Vsakodnevno pitje dveh decilitrov soka iz češenj namreč znanstveno dokazano pomaga lajšati bolečine revmatikov. Zlasti črne češnje so bogat vir antocianidinov, ki poskrbijo za protivnetno delovanje. Češnje znižujejo sečno kislino ter tako blažijo revmo in putiko. S češnjevimi koščicami pa si lahko napolnite blazine, ki ogrete pomagajo pri lajšanju bolečin v mišicah, sklepih in kosteh – toplota namreč sprošča mišice in izboljšuje prožnost tkiva. Boleča mesta segrevajte od 15 do 20 minut.

dreamstime
Vsakodnevno pitje soka iz češenj znanstveno dokazano pomaga lajšati bolečine revmatikov.

Vadba naj bo redna

Ključno za revmatike je, da bolezni ne zdravijo zgolj z zdravili, temveč da pri zdravljenju dejavno sodelujejo. Revmo namreč obvladujemo predvsem z ohranjanjem prave telesne teže, pravilno držo, gibljivostjo hrbtenice in sklepov ter tako omilimo bolečine. Če imate revmo, se morate ukvarjati s športom vsak dan, vadbo pa prilagoditi svojim željam in telesnim zmožnostim. Za rekreacijo so odlični plavanje ali različne vadbe v vodi, ki razbremenjujejo sklepe, kolesarjenje, nordijska hoja in tek na smučeh. Pri osteoartrozi je potrebno čim več gibanja, ki nas krepi, vendar brez prevelikega in predolgega obremenjevanja sklepov. V vsakem primeru je priporočljivo, da po telesni dejavnosti ne pozabite na raztezne vaje.