Izpadanje las med menopavzo je posledica hormonskega neravnovesja. Povezano je z zmanjšano proizvodnjo estrogena in progesterona. Ta dva hormona pomagata, da lasje rastejo hitreje in ostanejo na glavi dlje časa. Ko ravni estrogena in progesterona padeta, lasje rastejo počasneje in postajajo veliko tanjši. Zmanjšanje estrogena in progesterona lahko sproži povečanje androgenov oziroma moških hormonov. Androgeni krčijo žilice v lasnih mešičkih, zato ne dobijo dovolj hrane. Posledica je izguba las na glavi.
Značilnosti izpadanja las po ženskem tipu
Lasje pri ženskah značilno izpadejo na čelnem in temenskem predelu. Postanejo razredčeni (terminalne, močne lase zamenjajo tanki, velusni lasje), sprednja čelna linija las pa se ne premakne. Običajno je nastanek ženske plešavosti postopen, včasih pa je izpadanje las izrazito in nenadno. Ženske opazijo, da se jim stanjša čop, da lasišče postane bolj opazno. V primeru hudega izpadanja lahko pride tudi do opeklin lasišča v poletnih mesecih.
Kako si pomagati
Najprej posvetite pozornost svoji prehrani. Zaužijte več železa in biotina, železo ima namreč ključno vlogo pri preprečevanju izpadanja las, biotin pa je znan kot vitamin za rast las. Med odličnimi viri teh hranilnih snovi so ribe, oreščki, fižol, piščančje meso, zelena solata, paradižnik in korenje. Zaužijte tudi več maščobnih kislin omega 3. Redno uživajte ribe ali vsaj prehranska dopolnila iz ribjega olja, semena lana in orehe. Tudi posamezne rastline hranijo lase ali spodbujajo krvni obtok v koži glave, denimo aloe vera, ginseng, sivka in rožmarin.
Zmanjšajte stres
Manjša ko je raven stresa, boljše je harmonsko ravnovesje. Zmanjšana proizvodnja estrogena lahko vpliva na delovanje možganov ter povzroči nihanje razpoloženja, tesnobo in depresijo. Joga in meditacija sta izjemno učinkoviti pri odpravljanju stresa.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Naravna nega las
Da bi preprečili poškodbo las, čim manj uporabljate likalnik za lase in druge vroče vire zraka, ki škodujejo lasem. Če si barvate lase, uporabite čim bolj naravno barvo za lase. Pri umivanju las uporabite negovalni balzam, da ohranite zdravo lasišče in spodbudite zdravo rast las.
Telesna aktivnost
Fizična vadba je ključni del zdravega načina življenja. Ko fizična vadba postane vsakodnevna rutina, se bolje počutimo in smo srečnejši. Zato izberite obliko vadbe, ki vam ustreza. Redna vadba pomaga pri preprečevanju drugih simptomov menopavze, kot so nihanje razpoloženja, povečanje telesne teže in nespečnost. Vsi ti dejavniki so pomembni za ohranjanje hormonskega ravnovesja, kar spodbuja zdravo rast las.
Domača maska, ki dela čudeže
Če hočemo, da nam lasje znova začnejo rasti, je dovolj, da se odpravimo v domačo kuhinjo. Maska iz enega rumenjaka, zvrhane žlice medu in žlice olivnega olja, ki jo vtremo v lasišče in speremo šele po treh urah, dokazano spodbudi rast novih las. Postopek izvedemo vsak teden, učinek pa se začne kazati po nekaj mesecih.
Vlažilna maska za utrujene lase
Sestavine: 1 del listov trpotca, 1 del listov koprive, 1 del kamiličnih cvetov, sredica rženega kruha. Priprava: Eno jedilno žlico teh sestavin prelijemo s kozarcem in pol kropa. Čez dve uri tinkturo precedimo in dodamo krušno sredico rženega kruha, da dobimo kašico. Kašo damo na lase, pokrijemo glavo s kapico ali celofanom in se pokrijemo z debelo brisačo. Delovanje traja približno eno uro. Lase speremo s toplo vodo.
Maska za poškodovane lase
Sestavine: 1 čajna žlička ricinovega olja, 1 čajna žlička repičnega olja, 2 čajni žlički limoninega ali brezovega soka. Priprava: Vse skupaj dobro zmešamo in vtremo v lasišče. Pustimo delovati eno do dve uri. Glavo pokrijemo s toplo kapico. Lase najprej speremo z vodo, nato uporabimo rumenjak. Namesto rumenjaka lahko uporabimo jajčni šampon. Masko lahko naredimo vsak dan.