Vzpon estetskih posegov

Slovenke in Slovenci med iskanjem popolnosti in tveganji

Petra Znoj
21. 10. 2024, 17.30
Posodobljeno: 21. 10. 2024, 17.43
Deli članek:

Estetski posegi so postali del sodobne kulture in niso več dostopni zgolj zvezdnikom. Z njihovo priljubljenostjo narašča tudi zanimanje Slovencev, ki si vse bolj želijo videti mlajše ali izboljšati dele telesa, s katerimi niso zadovoljni. A kaj sploh so estetski posegi, kateri so najbolj priljubljeni v Sloveniji in kakšni so razlogi, da se zanje odločamo?

Profimedia
Pomemben razlog za odločitev za estetski poseg je izboljšanje samozavesti.

Estetski posegi so medicinski ali kirurški postopki, ki izboljšajo fizični videz osebe. Obstajajo invazivni posegi, kot so povečanje in zmanjšanje prsi, ki je eden najpogostejših kirurških posegov pri ženskah; liposukcija, kjer se odstrani odvečna maščoba iz določenih delov telesa, kot so trebuh, stegna in zadnjica; rinoplastika: preoblikovanje nosu in facelift, ki gladi gube in napne kožo obraza ter vratu; ter neinvazivni posegi, kot so botoks: injekcije, ki začasno paralizirajo mišice, da se zmanjšajo gube; dermalna polnila: zapolnjevanje gub, dodajanje volumna licem ali ustnicam; kemijski piling: odstrani se zgornji sloj kože, kar izboljša njeno teksturo in videz; in lasersko odstranjevanje dlačic.

Priljubljenost estetskih posegov v Sloveniji

Čeprav Slovenci v primerjavi z drugimi državami nismo med najpogostejšimi uporabniki estetskih posegov, zanimanje za tovrstne storitve nenehno narašča. Po besedah slovenskih estetskih kirurgov se povpraševanje po estetskih posegih v zadnjih letih močno povečuje, kar odraža globalni trend naraščajoče priljubljenosti lepotnih postopkov. Eden izmed razlogov za to je zagotovo večja družbena sprejemljivost in manjša stigmatizacija estetske kirurgije, kot tudi vse večja dostopnost posegov zaradi napredka v tehnologiji in tehnikah. Čeprav v Sloveniji ni sistematično zbranih podatkov o številu opravljenih estetskih posegov, strokovnjaki ocenjujejo, da se število posegov iz leta v leto povečuje. Povečanje prsi in liposukcija sta med ženskami še vedno najbolj priljubljena posega, saj veliko žensk želi izboljšati svojo postavo, bodisi zaradi nezadovoljstva z naravno obliko telesa ali zaradi posledic nosečnosti in staranja.

dreamstime
Estetska medicina je ena od najhitreje rastočih panog pri nas.

Zanimivo je, da je tudi med moškimi naraščajoče povpraševanje po estetskih posegih. Med njimi sta najbolj priljubljena liposukcija in ginekomastija (kirurška korekcija povečanih prsi pri moških). Po podatkih Ameriškega združenja za estetsko kirurgijo se je število moških, ki se odločajo za estetske posege, v zadnjih 15 letih več kot podvojilo. V Sloveniji, kjer so moški tradicionalno manj nagnjeni k tovrstnim posegom, so stigme o lepotnih popravkih počasi v zatonu. Strokovnjaki poudarjajo, da se vedno več moških odloča za posege, da bi izboljšali svoj videz in s tem svojo samozavest.

Posebej zanimivo je tudi povečanje priljubljenosti neinvazivnih posegov med mlajšimi Slovenci. V zadnjih letih se število uporabnikov neinvazivnih posegov, kot so botoks in dermalna polnila, drastično povečuje. Priljubljenost teh postopkov je tesno povezana z vzponom družbenih omrežij, kjer zvezdniki in vplivneži prikazujejo popoln videz, pogosto dosežen s pomočjo filtrov in obdelanih fotografij. Mlajše generacije tako vidijo te posege kot hiter in neboleč način za dosego družbeno sprejemljivega videza, pri čemer se ne zavedajo vedno vseh tveganj, ki jih ti posegi lahko prinesejo.

Zakaj se odločimo za estetski poseg

Razlogi, zakaj se ljudje odločajo za estetske posege, so zelo raznoliki in osebni. Nekateri si želijo popraviti prirojene telesne nepravilnosti, kot so štrleča ušesa, večji nos ali manjše prsi, kar lahko povzroča dolgotrajne občutke nezadovoljstva ali celo socialne stiske. Drugi se odločajo za estetske posege z namenom ohranjanja mladostnega videza in upočasnitve procesov staranja. Faceliftingi, botoks in polnila, ki zmanjšujejo gube in koži vračajo polnost, so priljubljeni predvsem med starejšimi, ki se želijo počutiti mlajše in bolj sveže.

Pomembno vlogo pri odločitvi za poseg imajo tudi družbena omrežja. Platforme, kot sta Instagram in TikTok, kjer prevladujejo idealizirane in pogosto retuširane podobe, ustvarjajo pritisk na mlade, da dosežejo popoln videz. Popolne postave, brezhibni obrazi in estetsko »popravljeni« posamezniki spodbujajo nerealna pričakovanja glede lastnega telesa. Raziskava društva Safe.si je razkrila, da kar tretjina slovenskih dijakinj razmišlja o plastični operaciji, kar kaže na močan vpliv teh idealov na mlade. Med fanti je sicer pritisk nekoliko manjši, vendar pa družbena omrežja kljub temu vplivajo na dojemanje lastnega telesa tudi pri moških.

shutterstock
Povečanje in zmanjšanje prsi je eden najpogostejših kirurških posegov pri ženskah.

Še en pomemben razlog za odločitev za estetski poseg je izboljšanje samozavesti. Mnogo posameznikov poroča, da so po posegu bolj zadovoljni s svojim videzom in imajo večjo samozavest. Vendar pa je pomembno, da se pred posegom posamezniki zavedajo, da estetski poseg ni nujno rešitev za vse osebne težave. Pogosto je potrebno delati tudi na drugih vidikih samopodobe in psihološkega dobrega počutja.

Varnost estetskih posegov

Čeprav so estetski posegi danes postali del vsakdana in se zdijo dostopni ter enostavni, še posebej neinvazivni posegi, kot sta botoks in dermalna polnila, niso brez tveganj. Usposobljeni strokovnjaki pogosto opozarjajo, da ti postopki niso povsem nedolžni. Če poseg ni pravilno izveden, se lahko pojavijo resni zapleti, kot so infekcije, alergijske reakcije, nepravilno nameščena polnila ali celo trajne estetske nepravilnosti. Primeri slabo izvedenih posegov se, kot opozarjajo dermatologi, že kažejo na ulicah, kjer lahko opazimo posameznike s pretiranimi ali nesimetričnimi rezultati polnil in botoksa.

Pomembno je, da se pred odločitvijo za estetski poseg dobro informiramo in izberemo usposobljenega strokovnjaka z izkušnjami in certifikati. Dobra priprava, realna pričakovanja in zaupanje v izbranega izvajalca so ključni za uspešno izvedbo posega in zmanjšanje tveganj.

Profimedia
Platforme, kot sta Instagram in TikTok, kjer prevladujejo idealizirane in pogosto retuširane podobe, ustvarjajo pritisk na mlade, da dosežejo popoln videz.

Estetski posegi: več kot samo lepota

Nekateri estetski posegi presegajo zgolj estetski vidik in imajo lahko pomembne funkcionalne koristi. Tako na primer vaginalno pomlajevanje ni namenjeno zgolj izboljšanju videza, temveč tudi odpravljanju težav, kot so urinska inkontinenca in zmanjšana elastičnost tkiv, ki lahko vplivajo na kakovost življenja žensk po porodu ali v menopavzi. Takšni posegi dokazujejo, da estetska kirurgija ni nujno zgolj površinska, temveč lahko izboljša tudi zdravje in splošno počutje posameznika.

Učinki družbenih omrežij na samopodobo mladih

Družbena omrežja imajo ogromen vpliv na samopodobo mladih, kar se odraža tudi v njihovi želji po estetskih posegih. Uporaba filtrov, ki prikazujejo »popolno« različico posameznika, ustvarja nerealna pričakovanja glede lastnega videza. Ta trend je še posebej skrb vzbujajoč, saj mladi vse bolj iščejo hitre rešitve za izboljšanje videza, vključno z estetskimi posegi.

Raziskava društva Safe.si je razkrila, da kar 45 odstotkov slovenskih najstnikov že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s podobami vplivnežev na družbenih omrežjih, kar pogosto vodi v nezadovoljstvo s svojim videzom. Še posebej skrb vzbujajoče je, da tretjina dijakinj resno razmišlja o plastični operaciji, kar kaže na moč pritiska družbenih omrežij na dojemanje lastne vrednosti in telesne podobe.

Dreamstime
Vaginalno pomlajevanje ni namenjeno zgolj izboljšanju videza, temveč tudi odpravljanju težav, kot je urinska inkontinenca.

Čeprav so estetski posegi danes bolj dostopni kot kadarkoli prej, je pomembno, da se mladi zavedajo, da so te odločitve trajne in jih ni mogoče sprejeti lahkomiselno. Pomembno, da se zavedamo njihovih tveganj in razlogov, zakaj jih želimo opraviti. Lepota, ki jo ustvarimo s pomočjo igle ali noža, ne sme postati edino merilo samozavesti in sreče.