Hkrati je staranje imunskega sistema povezano s kroničnim vnetjem, kar povečuje tveganje za veliko bolezni in bolezenskih stanj, ki so povezana s starostjo. Kako lahko ohranjamo zdrav imunski sistem in kako se boriti proti imunskemu staranju?
Prirojena in prilagodljiva imunost
Živimo v času visoke pričakovane življenjske dobe. Vendar pa nas je naša dolga evolucijska zgodovina prilagodila različnim življenjskim slogom (in celo življenjski dobi) in ti so se drastično spreminjali. Posledično naša imunost s starostjo začne ne le slabeti, temveč postane imunski sistem tudi tako rekoč neuravnotežen. Tukaj lahko govorimo o prirojeni imunosti in prilagodljivi imunosti. Dobra novica je, da lahko že z vadbo in ustrezno prehrano uravnavamo in vzdržujemo zdravo imunost tudi v starosti. Prirojena imunost je naša prva obramba pred okužbami iz okolja, prilagodljiva imunost pa je odgovorna za spominjanje in napadanje določenih patogenov. Ta sčasoma izgublja sposobnost obrambe pred virusi, bakterijami in navsezadnje pred glivami.
Staranje in prirojena imunost
»Čeprav je vnetje del običajnega popravljalnega odziva za zdravljenje in je ključnega pomena za varovanje pred bakterijskimi in virusnimi okužbami ter škodljivimi povzročitelji iz okolja, niso vsa vnetja dobra. Ko se vnetje podaljša in vztraja, lahko postane škodljivo,« trdijo avtorji študije v reviji Frontiers in Immunology. Po začetni okužbi ali poškodbi imunski sistem mlajših preide na protivnetni odziv. Zdi se, da se to pri starejših ne dogaja na enak način, prav tako ne tako učinkovito. To je posledica kopičenja »starih« imunskih celic.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Staranje in prilagodljiva imunost
Preko adaptivne imunosti se imunski sistem nauči prepoznati in nevtralizirati določene patogene. Vrsta imunske celice, imenovana T-celica, ima ključno vlogo pri prilagodljivi imunosti. Med okužbo se »naivne« T-celice naučijo prepoznati vpleten patogen. Nato se diferencirajo v celice, ki so specializirane za pripravo prihodnjih imunskih odzivov na isti patogen. Skupno število T-celic ostaja konstantno vso življenjsko dobo, toda bazen naivnih, nediferenciranih celic se z leti nenehno krči, saj se vse več celic zavezuje, da se spopadajo s specifičnimi okužbami. Kot rezultat tega telesa starejših odraslih postanejo manj sposobna vzpostaviti učinkovite imunske odzive na nove okužbe. Iz istega razloga cepljenja izzovejo šibkejše odzive starajočega se imunskega sistema, zato zagotavljajo manj zaščite.
Kako »preprečimo« staranje celic?
Prav nič ne more v celoti ustaviti staranja in denimo povzročiti, da bi bili večno lepi, mladi, vitalni in tako rekoč fit. Obstaja pa določen življenjski slog, ki nam pomaga, da ohranjamo zdravo telo, vzdržljiv imunski sistem in da se uspešno borimo proti »dražljajem« okolja, ki niso vedno pozitivni. Predvsem je pomembna redna telesna aktivnost, ki dokazano močno vpliva na imunski sistem. Skeletne mišice proizvajajo vrsto beljakovin, imenovanih miokini, ki zmanjšujejo vnetja in ohranjajo imunsko funkcijo. Zato je smiselno, da nas ohranjanje mišične mase ščiti pred okužbo in različnimi bolezenskimi stanji, ki so tesno povezana s kroničnim vnetjem. Nadalje je pomembna zdrava, uravnotežena prehrana, ki obsega velike količine sadja in zelenjave, zmerne količine rib in belega mesa, majhne količine rdečega mesa ter izogibanje škodljivim sladkorjem.