Kaj takega se velikokrat zgodi prav v času dopustov in potovanj, ko ves dan ne morete poseči po ščetki in zobni kremi. Včasih morate glede ustne higiene razmišljati vnaprej in potovanje ali dopust načrtovati tudi z mislijo na zdravje. Dolga pot z letalom ne bi smela biti ovira pri skrbi za ustrezno ustno higieno, obenem pa lahko kupite manjšo zobno ščetko in kremo, ki ju boste lahko nosili v eksotične kraje. Ne pozabite, da so na voljo tudi zobne tabletke, ki delujejo podobno kot zobna krema in zavzamejo manj prostora v vaših kovčkih. Vseeno se potrudite, da si boste zobe temeljito očistili vsaj dvakrat na dan; zjutraj, ko vstanete, in zvečer tik pred spanjem. V vmesnem času pa si usta po obrokih izperite z vodo, ki bo stanje v ustni votlini nekoliko nevtralizirala, odstranila pa bo tudi večje tujke, ki bi lahko ostali skriti med zobmi in negativno vplivali na okolico.
Prehrana je pomembna
Na zdravje zob vpliva tudi prehrana, na katero na potovanjih velikokrat nimate popolnega vpliva. Hkrati pa na stanje zob vplivajo nekatera živila, ki jih štejemo med zdrava in so poleti zelo priljubljena, a lahko predvsem pri pomanjkanju ustrezne higiene negativno vplivajo na stanje v ustni votlini. Zato tudi na potovanjih uživajte hrano, ki krepi zdravje ustne votline, je bogata z vitamini, minerali, antioksidanti. Pomembno je izogibanje živilom, ki se lepijo na zobe, sladkim živilom in pijačam. Tudi kisla živila lahko škodijo zobem, zato naj kozarcu osvežilne limonade sledi splakovanje ust z navadno vodo. S tem nevtraliziramo učinek kislin na zobno sklenino.
Še nasvet
Pred dopustom obiščite zobozdravnika, predvsem če imate z zobmi težave. Zagotovo si ne želite, da bi sredi dopusta v tujini postale še izrazitejše. Če nimate vedno dostopa do ustreznih pripomočkov za čiščenje zob, postopek kar se da dobro opravite takrat, ko imate možnost. Ne pozabite na zobno nitko, ki ne bo zavzela veliko prostora, lahko pa izrazito pripomore k boljši higieni.