Blitva je izjemno okusno živilo, ki ga je preprosto vzgajati. Poleg tega je enostavna za pripravo, saj lahko iz nje naredimo kar nekaj različnih jedi. Ima malo kalorij, a veliko pomembnih mikrohranil. Vsebuje tudi folno kislino, ki je koristna za srce, predvsem pa je dobrodošla obogatitev v prehrani nosečnic. Običajno jo pripravljamo kot priljubljeno prilogo, številni iz nje naredijo juho. Tako so jo uporabljali že stari Grki in Rimljani, ki so jo ponesli v severne dele Evrope, pot pa je našla tudi na Kitajsko.
Bogastvo vitaminov in mineralov
Blitva je odlično nizkokalorično živilo, zaradi česar se pogosto znajde na dietnih jedilnikih. V to skupino jedi uvrščamo še beluše, stebelno zeleno, rabarbaro, koprivo, ledenko, maslenko, špinačo pa tudi endivijo. Blitva preseneti z bogastvom mikrohranil na eni in nizko vsebnostjo kalorij na drugi strani. Med rudninami je vredno izpostaviti kalcij, kalij, železo, mangan in fosfor. Med vitamini prednjačijo vitamini skupine B, vitamin C in betakaroten, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Obilna porcija solate, ki vključuje nežne listke mlade blitve, bo pokrila skoraj polovico priporočene dnevne količine folne kisline. A naj omenimo, da tako kot rabarbara in špinača vsebuje veliko oksalne kisline, zaradi česar naj bodo pri uživanju previdni tisti, ki so nagnjeni k težavam z ledvičnimi kamni. Enako velja za putiko.
Varuje pred osteoporozo
Predvsem vitamin K ter kalcij in magnezij so pomembni gradniki v telesu, ki omogočajo močne in zdrave kosti. Vitamin K aktivira beljakovine, ki sodelujejo pri strjevanju krvi, preprečuje pa kalcifikacijo arterij in tkiv ter obenem skrbi za dobre celične procese. Vitamin K1 se v črevesju pretvori v vitamin K2, ki spodbuja aktiviranje osteokalcina. Ta je izjemno pomemben pri tvorbi kostnega tkiva, saj usmerja molekule kalcija naravnost v kosti.
Zdrav vid
Čeprav se blitva ne ponaša z lepo rdečo ali oranžno barvo, vsebuje ogromne količine betakarotena. Strokovnjaki so potrdili, da ta prispeva k zmanjšanju tveganja za razvoj glavkoma, nočne slepote in motenj vida. Karotenoidi, kot sta lutein in zeaksantin, ščitijo oči pred škodljivim delovanjem UV-žarkov, varujejo občutljivo tkivo roženice in preprečujejo razvoj očesne mrene, ki se sicer pogosto pojavi pri starejših ljudeh.
Blitve ne pogrevamo
Blitva v določenih okoliščinah vsebuje veliko nitrata, ki se lahko pretvori v nevaren in škodljiv nitrit. Zato blitve nikoli ne pogrevamo, temveč jed raje zavržemo. Da bi preprečili pretvorbo, se jedem iz blitve dodajajo velike količine vitamina C. Privoščimo si jo torej z limoninim ali pomarančnim sokom.
Prečiščevalna kremna juha iz blitve
Sestavine: 650 ml zelenjavne jušne osnove, 1 čebula, 500 g zelene zelenjave (blitva, špinača, kreša), 3 vejice mete, 2 žlici koruznega škroba, 250 ml mleka, olje, pol, poper, muškatni orešček
Priprava: Čebulo drobno sesekljamo. Blitvo in ostalo zeleno zelenjavo operemo in narežemo na trakove. V večji lonec dodamo nekaj olja in zlato prepražimo čebulo. Nato dodamo zeleno zelenjavo in na hitro popražimo. Zalijemo z jušno osnovo ter kuhamo, dokler se zelenjava ne zmehča. Nato dodamo metine listke in kuhamo še tri minute. Nato lonec odstavimo in zelenjavo gladko zmeljemo s paličnim mešalnikom. V skledici zmešamo koruzni škrob z nekaj žlicami mleka ter zlijemo v juho. Dodamo še preostalo mleko. Zavremo, solimo in popramo ter kuhamo, dokler se juha poljubno ne zgosti. Na koncu dodamo še muškatni orešček in postrežemo.