Dan se začne z zajtrkom, zato je pomembno, da je le-ta uravnotežen, da bomo imeli dovolj energije za dnevne aktivnosti. Na prazen želodec se zato raje izogibajte naslednjim živilom:
Rogljički
Vse, kar tako kot listnato testo vsebuje kvas, uživajte raje pozneje. Na primer ob popoldanski kavi. Ta vrsta hrane namreč draži želodec in povzroča napihnjenost.
Paradižniki
V njih je veliko zdravih snovi. Vendar lahko vitamini in antioksidanti v kombinaciji s preveč želodčne kisline privedejo do hudih trebušnih bolečin. Posebno neprijetno za ljudi, ki imajo že tako težave z želodčno kislino ali razjedami.
Citrusi
Ti vsebujejo zlasti veliko sadne kisline, ki na tešče poveča tveganje za vnetje želodčne sluznice.
Banane
Sicer vsebujejo veliko magnezija, vendar ta brez podlage v želodcu hitro pristane v krvi, visoko neravnovesje pa lahko škodi srcu. Poleg tega vsebujejo veliko sladkorja, ki poviša raven inzulina. Prvi korak k pripravi okusnega in hranljivega zajtrka je načrtovanje. Razmislite, koliko časa imate zjutraj na voljo in kaj vam najbolj ustreza. Praznemu želodcu dobro denejo naslednja živila:
Ovseni kosmiči
Balastne snovi znižajo raven holesterola in za dlje časa nasitijo. Poleg tega ščitijo želodčno sluznico pred škodljivimi kislinami.
Ajda
Spodbudi prebavo ter vsebuje veliko beljakovin in železa.
Oreščki
Normalizirajo pH želodca in naj bi celo zmanjševali želodčne razjede. Vsebovana maščoba nasiti za dlje časa.
Borovnice
Najnovejše študije kažejo, da borovnice prav za zajtrk izboljšajo raven krvnega tlaka in pospešijo prebavo. Dobre so tudi za spomin.
Lubenica
Ker jo v veliki meri sestavlja voda, nas že zjutraj oskrbi z veliko tekočine. Likopen, naravno rdeče barvilo, je poleg tega dober za oči in srce.
Jajca
Kdor za zajtrk je jajca, bo čez dan pojedel manj kalorij.