Njivska preslica

Preprečite plesni, da se razbohoti, in okrepite telo

Mare Koren
12. 5. 2024, 15.39
Deli članek:

Njivska preslica zagotovo velja za plevel, ki se razrašča na našem vrtu, a nikar ne pozabimo, da je še kako koristna, saj jo lahko uporabimo kot odlično naravno škropivo. V ljudski medicini je znana po diuretičnih lastnostih ter podpori ledvicam in mehurju.

dreamstime
Njivska preslica je najboljša za zaščito rastlin in njihovo krepitev.

Čeprav smo na njivsko preslico v ljudski medicini skoraj pozabili, je njena uporaba v vrtnarstvu nepogrešljiva. Z nabiranjem in namakanjem začnemo že zgodaj spomladi, saj deluje preventivno pri plesni, rji, cvetni gnilobi pa tudi drugih številnih rastlinskih boleznih.

Močno protiglivično delovanje

Njivska preslica nedvomno slovi po močnem protiglivičnem delovanju. Vsebuje veliko kremena, ki izboljšuje kakovost rastlinskega tkiva, a je ob njeni uporabi treba ravnati previdno, saj lahko preveliki odmerki rastlino požgejo ali celo osušijo zemljo. Zato vrtičkarji svetujejo njeno uporabo v kombinaciji z vrbo ali koprivo. Na vrtnih površinah se je izkazala kot odlična zaščita proti fižolovi rji, kot tudi krompirjevi in paradižnikovi plesni. Uporabljamo jo pri bakterijskih boleznih, ki se pojavijo na solatah, ter pri solatnih glivičnih obolenjih. Poganjke njivske preslice lahko nabiramo skozi celo rastno obdobje, a je treba upoštevati, da je raven kremena v času njene zrelosti najvišja, zato takrat uporabljamo nekoliko razredčeno količino škropiva.

Dreamstime
Naj ne bo plevel, temveč možnost številnih rešitev.

Priprava škropiva

Njivsko preslico nabiramo dopoldne. Za pripravo deset litrov škropiva potrebujemo približno kilogram sveže ali 150 gramov posušene preslice in deset litrov vode. Preslico namočimo vsaj za 12 ur, lahko tudi za ves dan, pri čemer se bo učinek še povečal. Nato zel z nekaj vode prenesemo v drug lonec in segrevamo do vretja. Kuhamo še vsaj 30 minut. Izvleček ohladimo in prelijemo k preostali tekočini ter dobro premešamo. Pripravljeno škropivo nato hranimo v temnih posodah, ki dobro tesnijo tudi več tednov, in pri zalivanju uporabljamo v razmerju ena proti pet.

Dreamstime
Kilogram preslice prelijte z 10 litri vode.

Njivska preslica nepogrešljiva tudi v domači lekarni

Znano je, da je njivska preslica močan diuretik, ki žene na vodo. V ljudski medicini se pogosto uporablja zoper krvavitve ter tako kot druga zdravila z vsebujočimi silikati pomaga zdraviti tuberkulozo. Njivsko preslico zeliščarji in zdravilci priporočajo pri shujševalnih dietah, kjer naj bi ob pomoči odvajanja vode krepila presnovo in delovanje ledvic. A to še zdaleč ni vse, kar zmore. Fitoterapevti jo pogosto priporočajo pri težavah z lomljivimi kostmi in pri težavah s krči. Kopeli, pripravljene z dodatkom njene izlužnine, naj bi blagodejno delovale celo pri zlomljenem hrustancu in ploskih nogah. Nekoč so jo priporočali celo pri ozeblinah. Čaj iz njivske preslice se priporoča tudi ljudem, ki jih mučijo revmatska obolenja in putika, prav tako je pogosta sestavina pri zdravilnih mešanicah za zniževanje krvnega tlaka. Njivska preslica se veliko uporablja v kozmetični industriji, kjer služi kot pomagalo v kremah proti gubam, pomagala naj bi celo v boju proti celulitu.