Česen je nepogrešljiva začimba in hkrati zdravilo že tisočletja. Egipčani so ga po božje častili in se z njim zaobljubljali bogovom, grški atleti so ga jedli pred tekmovanji, vojščaki pred vojskovanjem. Če pravimo, da eno jabolko na dan odžene zdravnika stran, lahko v šali rečemo, da česen odžene vsakogar stran. Ne le ljudi, ki jim vonj ni prijeten, temveč tudi bakterije in viruse. Odličen je tudi pri zatiranju glivic, pomaga pri preventivi srčnih bolezni, visokem krvnem tlaku, povišanem holesterolu in raku.
Kdaj je najučinkovitejši?
Česen dobi svojo pravo moč šele takrat, ko ga stremo. Dokler molekule v česnu mirujejo, se ne zgodi nič. Ko ga stremo, pa podremo strukturo molekul in snovi se med seboj pomešajo. Nastane alicin, ki je zdravilna učinkovina, deluje tudi proti raku. A zaradi njegove nestabilnosti moramo česen uživati svežega, takoj ko ga stremo in sesekljamo. Če ga dlje časa pustimo na zraku, se alicin spremeni v različne žveplove spojine.
Popečen kruh in strt česen
Če vas torej mučijo sezonske bolezni, ki jih v tem času zagotovo ni malo, si privoščite kos kruha, nekaj masla ali zaseke in svež strt česen. Naj bo to odličen zdrav zajtrk, malica ali večerja. Če se želite izogniti neprijetnemu zadahu, vam svetujemo, da hkrati posežete po peteršilju, cvetovih poprove mete, oljčnem olju ali kozjem oziroma ovčjem siru.
Eliksir zdravja
Naslednji recept sicer ne zveni prav okusno, a bo pripravek vaš imunski sistem tako zelo okrepil, da boste kot Popaj, ki je pojedel špinačo. Strite strok česna ter dodajte rezino ingverja, sok ene limone in žlico medu. Vsujte v mešalnik in zalijte z decilitrom vode. Zmešajte in čim hitreje popijte. Dovolj bo en odmerek eliksirja na dan. Ker gre za močan in učinkovit napitek, lahko moti delovanje zdravil za zniževanje sladkorja v krvi in zdravil zoper strjevanje krvi, zato z njim previdno!
Odmašen nos
Če imate zamašen nos in boleče, gnojno grlo, uživajte presni česen. Tako pripravljen bo hitro ublažil simptome prehlada.
Konec krčev
Česen v črevesju preprečuje gnitje in tako zmanjša razmnoževanje mlečnokislinskih bakterij, kar pa pripomore k ravnotežju črevesne flore. Preprečuje tudi nastajanje plinov, krčev in drisk.
Pri pljučnih boleznih
Glavico česna stremo in vmešamo v mleko. Namakamo 12 ur in nato pijemo po požirkih. Tekočina čisti pljuča in ves organizem.