vnetje

Mehur in prebava sta lahko krivca za bolečine v hrbtu

Mojca Kopriva
5. 3. 2022, 16.07
Deli članek:

Bolečine v hrbtu so vsaj enkrat doletele že skoraj vsakega odraslega človeka, bodisi zaradi osemurnega sedenja za pisarniško mizo bodisi zaradi dvigovanja težkih bremen.

Dreamstime
Več kot 60 odstotkov odraslih vsak dan trpi zaradi bolečin v hrbtenici. Glavna dejavnika sta sodobni življenjski ritem in vse starejša populacija.

Omeniti gre, da naj bi bile ženske bolj nagnjene k bolečinam v hrbtu. V nadaljevanju pa predstavljamo nekatere situacije, ko tovrstnih bolečin nikakor ne bi smeli prezreti. Ljudje namreč prevečkrat ignoriramo lastne bolečine. Nekateri posamezniki predvsem zaradi »visokega praga« prenašanja bolečin, spet drugi, ker preprosto ne najdejo časa za obisk zdravnika – da, tudi takšni obstajajo. Toda dolgotrajnih bolečin, še posebno takšnih, ki ne izzvenijo, ne bi smeli nikoli ignorirati!

Po več tednih bolečin

Bolečina v hrbtu, ki traja nekaj časa in je denimo posledica dviga težkega bremena, toda izgine v tednu ali dveh, ni nič kaj takšnega in se lahko zgodi vsakemu. Toda če bolečina več tednov ne izgine in ne pojenja, dodatno pa se pojavijo naslednje težave, bi vsekakor morali obiskati svojega zdravnika.

Otrplost in mišična oslabelost

Če vas poleg hrbta bolijo tudi noge, čutite otrplost in mišično oslabelost, lahko težave rešite z ogrevanjem, fizikalnimi terapijami in masažami. Toda če poleg bolečin opazite, da šepate, takoj obiščite zdravnika, da izključi morebitno poškodbo živcev. Neupoštevanje ukrepov oziroma ignoriranje bolečin lahko namreč privede do trajne škode.

Prebava in mehur

Bolečine v hrbtu lahko nakazujejo tudi težave s prebavili, mehurjem ali pa težave z inkontinenco. Inkontinenca v kombinaciji z bolečinami v hrbtu je lahko tudi znak težav z živci, zlasti z živčnimi končiči v spodnjem delu hrbta, ki lahko ustvarijo pritisk na medenico. Inkontinenca se običajno pojavlja pri starejših, največkrat ženskah, a izključena ni niti pri mladih. V nekaterih primerih bolečine v hrbtu spremljata vročina in znojenje. Če reagira celo telo, je to zanesljiv znak, da organizem prehaja v neko stanje ali spremembo. Lahko je tudi znak vnetja. Obiskati je treba zdravnika, da ugotovi, za kaj natanko gre.

Prva pomoč

Lajšanje bolečin je odvisno od vrste bolečine in predela, kjer se pojavlja. Običajni analgetiki, kot sta paracetamol in aspirin, lahko pomagajo, vendar zeliščna zdravila lajšajo bolečino brez stranskih učinkov. V vsakem primeru pa se je, še posebno če bolečina vztraja in ne mine, kot že rečeno, dobro posvetovati s svojim zdravnikom.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu