KAJ BI MORALI NUJNO VEDETI

Roke stran od aluminijeve folije!

jk/revija Jana
15. 2. 2022, 20.00
Deli članek:

Aluminij srečujemo na vsakem koraku. Nanj smo navajeni. Vanj celo zavijamo svojo hrano. Kakšen pa je v resnici njegov vpliv na naše zdravje?

Profimedia
Aluminijasta folija je priročna za shranjevanje živil, a je strokovnjaki ne priporočajo

Aluminij je težka kovina, ki je v našem vsakdanu pogosto prisotna, a se tega sploh ne zavedamo. Še manj pa se zavedamo, kaj za naše zdravje pomeni prehajanje aluminija v telo. Je hormonski motilec, nekateri strokovnjaki ga povezujejo z obolenji, kot so Alzheimerjeva bolezen, multipla skleroza, alergije in rak dojk. Endokrinologinja dr. Emmanuelle Lecornet-Sokol je v knjigi Kaj pa, če so krivi hormoni odsvetovala uporabo izdelkov, v katerih je aluminij, sploh tistim, ki so pogosto nervozni. Če ste že nervozni, boste potem še bolj, je napisala.  Še posebej pa bi se morali pred njim zavarovati ledvični bolniki. A kako?

Kako lahko aluminij sploh zaide v telo

Najpogosteje kar s hrano, predvsem če je zavita v alufolijo. V stiku z vlago, kislinami in soljo se aluminij iz folije sprošča v živilo. Prav tako se sprošča iz folije v stiku z drugimi kovinami. Živil, kot so jabolčni krhlji, jedi z limono, vložene kumare in podobno, ne zavijajmo v alufolijo. Enako velja za slane jedi, npr. feto ali klobase. Tem ohranjamo svežino s prozorno folijo za živila. Nekaj aluminija je tudi v kozmetičnih izdelkih, predvsem v šminki.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Za shranjevanje raje uporabljajte steklene posode

Najobčutljivejša živila lahko hranimo v steklenih kozarcih, posodah iz umetnih snovi ali v prozorni foliji. Seveda je do okolja in zdravja najprijaznejša embalaža iz papirja, impregniranega s čebeljim voskom. Raje kupujmo čim manj hrane, zapakirane v aluminijastih posodah. Kovinskih posod pa nikar ne prekrivajmo z alufolijo.

Bodite pozorni na sestavine

Ste vedeli, da je lahko aluminij celo v nekaterih izdelkih? To lahko preverimo v spisku sestavin na embalaži. Pozorni bodite na E173 (sladkorna dekoracija), E554 (v dražejih) in E555 (v siru) oziroma na vse oznake, ki vsebujejo besedo aluminum. Takšne izdelke raje pustite na trgovskih policah. 

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem