Zbujanje

Naravna pomoč pri nespečnosti

T.D.
22. 12. 2019, 15.51
Posodobljeno: 22. 12. 2019, 15.51
Deli članek:

Ali tudi vi zvečer težko zaspite in se ponoči zbujate? Preverite, katera so naravna uspavala, ki vam lahko pomagajo priti do zasluženega spanca.

Dreamstime
Tvorbo melatonina lahko hitro zmotimo – tako da smo čez dan premalo izpostavljeni sončni svetlobi ali če ponoči ne spimo v dovolj temnem prostoru.

Narava v svoji zakladnici skriva kar nekaj zelišč, ki vam lahko pomagajo lažje zaspati. Pomirili vas bodo tako kamilica, lipa, melisa, sivka, rman in hmelj kot baldrijan. Pol ure pred spanjem si lahko pripravite tudi čaj iz šentjanževke, ki pomirja živčni sistem in vam tako omogoča, da se lažje zazibate v pomirjujoč spanec.

Zeliščna mešanica proti nespečnosti

S to zeliščno mešanico bo boj z nespečnostjo zagotovo veliko lažji. Zanjo potrebujete 50 gramov jegliča, 25 gramov sivkinih cvetov, 10 gramov šentjanževke, 15 gramov hmeljnih storžkov in pet gramov baldrijanovih korenin. Vsa zelišča zmešajte v stekleni posodi, ki jo boste lahko po uporabi zaprli. Za pripravo svežega čaja vzemite zvrhano čajno žlico zeliščne mešanice in jo poparite s 1/4 litra vode ter namakajte tri minute. Vroč čaj popijte pred spanjem, po potrebi pa ga lahko tudi posladkate z medom.

Melatonin

Najboljši pomočnik mirnega spanca je melatonin, katerega tvorbo lahko hitro zmotimo – tako da smo čez dan premalo izpostavljeni sončni svetlobi ali če ponoči ne spimo v dovolj temnem prostoru. Zato poskrbite, da boste ponoči spali zares v popolni temi, če greste na stranišče, pa nikar ne prižigajte luči, saj je velikokrat že to dovolj, da potem ne moremo več zaspati. Melatonin lahko telesu sicer dodajate tudi v obliki kreme ali tablet, ki ne povzročajo odvisnosti in niso toksične, če jih uporabljate v predpisanem odmerku. Edina slabost je cena, saj moramo pacienti v celoti plačati stroške zdravljenja.

Hrana, bogata z melatoninom

Največ ga najdemo v češnjah, belem vratiču in šentjanževki, sicer ga je v rjavem rižu, ovsenih kosmičih in koruzi do 0,5 miligrama na kilogram, pol toliko pa v paradižniku in bananah. Malce manjše količine ga vsebujejo tudi mandlji, sončnična semena, gorčica, češnje, grozdje in čebula.