RECEPT
Šentjanževo olje pripravimo tako, da naberemo cvetoče poganjke šentjanževke. Pri tem pazimo, da niso mokri. Sproti jih nabiramo v steklen kozarec, a jih ne tlačimo. Ko je kozarec poln, čez cvetove nalijemo olivno olje, tako da prekriva vse poganjke. Zapremo in damo na sončno mesto za tri tedne. Vmes večkrat pretresemo. Nato precedimo in shranimo v temnejši steklenički.
Ali ste vedeli, da je šentjanževka dobila tako ime zato, ker cveti konec junija, ko goduje Janez Krstnik? Uporabna v ljudski medicini je že tako dolgo, da bi ji lahko rekli prastaro zdravilo. Uporablja se tako zunanje kot notranje in ima širok spekter učinkovanja. V ljudski medicini se uporablja predvsem pri različnih psiholoških stanjih, kroničnih glavobolih, opeklinah, hemoroidih, pomagala naj bi tudi po prekrokani noči.
NAD DEPRESIJO IN ŽALOST
Najbolj raziskan namen uporabe so depresivne motnje in zdravila, ki vsebujejo dobro okarakteriziran posušen alkoholni izvleček šentjanževke. Takšni izvlečki iz šentjanževke učinkovito zdravijo blage do srednje hude depresije. Deluje kot nekateri antidepresivi, ki dvigujejo raven serotonina v možganih in tako blažijo čustveno nelagodje, depresijo, anksioznost in pomirjajo. Največja prednost šentjanževke je ta, da ne povzroča zasvojenosti in utrujenosti.
ČAJ ZA POMIRITEV
Ste imeli naporen dan? Kaj dan, kar teden? Privoščite si skodelico čaja šentjanževke, ki vam bo pomagala pri sproščanju po stresnem dnevu. Pripravimo ga tako, da dve čajni žlički suhe rastline prelijemo s skodelico vrele vode in namakamo 10 minut. Nato odcedimo, dodamo med ali limonin sok in pijemo v požirkih.
OLJE ZA ZUNANJO UPORABO
Precej poznano sploh v ljudski medicini je šentjanževo olje. Uporabljamo ga za zdravljenje ozeblin, blaženje reakcij po pikih žuželk, za hitrejše celjenje površinskih ran, pri blažjih opeklinah tudi sončnih, hemoroidih …