Jeseni in pozimi se koža pogosteje izsuši, razpoka in se lušči. Ker spusti vase mikroorganizme, lahko prihaja do vnetij. Koža nas lahko srbi in peče. Da bi jo zaščitili, ji moramo pomagati obnavljati vodno-maščobno pregrado. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki nam lahko pri nalogi pomagajo.
Namakanje je prepovedano
Prhajmo se le kratko, nekaj minut, in ne z vročo vodo, da ne speremo preveč kožnih maščob.
Ujemimo čim več vode
Po umivanju se le blago popivnajmo z brisačo in čim hitreje namažimo z mastno vlažilno kremo, da zadržimo v koži čim več vlage in da ustvari zaščitno plast, ki jo pozimi koža potrebuje. Kožo navlažimo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, ponoči pa se bo krema še bolj vpila.
Nosimo rokavice
Na rokah je koža tanjša in ima manj lojnic kot drugje po telesu, zato še težje ohranja vlago. Ko gremo ven, jo zaščitimo z rokavicami. Če imamo izsušene roke, jih zvečer obilno namažimo s kremo in čez noč oblecimo kar tanke rokavice, ki bodo zmanjšale izhlapevanje vlage.
Ne pozabimo na noge
Za njihovo nego uporabljajmo losjone, ki vsebujejo glicerin ali vazelin. Vsake toliko poskrbimo za luščenje odmrle kože, tako se bodo kreme lažje vpijale vanjo. Pazimo, da so naši čevlji suhi.
Obraz je izpostavljen
Mažemo ga z bogato vlažilno kremo. Tudi tu velja, da kremo nanesemo takoj po umivanju, še preden se koža povsem osuši, tako da ujamemo vanjo čim več vlage.
Ne ližimo ustnic
Nikar jih ne vlažimo z jezikom. Ko slina izhlapi, bo odstranila naravna olja, ki jih vsebujejo ustnice. Nežno jih lahko oluščimo kar s pomočjo kreme za oči in zobne ščetke, nato pa jih zaščitimo z balzamom.
Manj je več
Doma ali na delovnem mestu imejmo rajši kako stopinjo nižjo kot višjo temperaturo. Ni treba, da smo doma v kratki majici. S takšnimi temperaturami še bolj izsušujemo kožo.