Priporočila

Greste na dopust z dojenčkom? Preberite, česa ne smete pozabiti

T. L./STA
23. 7. 2016, 12.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Pri izpostavljenosti tveganju glede okužbe z različnimi povzročitelji črevesnih okužb, ki se prenašajo s hrano in vodo, so najmanj ogroženi dojenčki, ki so dojeni.

Arhiv Svet24
Ustrezno se pripravite na dopust z dojenčkom.

Dojenčki in mali otroci imajo na potovanjih lahko različne težave. Med najpogostejšimi so driske, ugrizi oziroma piki insektov in z njimi povezane nalezljive bolezni, sončne opekline, okužbe dihal, prometne nesreče in nezgode, povezane z vodo. Zato na NIJZ pred dopustom staršem svetujejo, naj se ustrezno pripravijo.

Preveriti, katera cepljenja je potrebno opraviti

Pred potovanjem je treba zagotoviti in opraviti vsa cepljenja proti nalezljivim boleznim v skladu s kronološko starostjo otroka in slovenskim programom cepljenja, navajajo na NIJZ. Poleg tega je pred potovanji v države, kjer so prisotne nalezljive bolezni, ki jih pri nas ni, nujno opraviti še ostala priporočena cepljenja in upoštevati zaščitne ukrepe pred piki komarjev in boleznimi, ki so s tem povezane.

Pri tem opozarjajo, da se določena cepljenja izvedejo le pri otrocih, starejših od enega leta oziroma šestih mesecev, zato je zelo pomembno, da starši upoštevajo in izvajajo nasvete glede varne hrane in pijače.

Pri izpostavljenosti tveganju glede okužbe z različnimi povzročitelji črevesnih okužb, ki se prenašajo s hrano in vodo, so najmanj ogroženi dojenčki, ki so dojeni. Dojenčki so sicer bistveno bolj kot odrasli občutljivi na pomanjkanje tekočin in elektrolitov, zato se izsušitev pojavi hitreje.

Pripravite zalogo mlečne formule

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Pri dojenčkih, ki uživajo mlečne formule, se lahko pripravki, ki so na voljo v tujini, drugačni od tistih, ki jih uporabljate doma. V teh razmerah je priporočljivo s seboj imeti ustrezno zalogo, priporočajo na NIJZ.

Pripravite se na zastoje

Ker so dojenčki zelo občutljivi na pomanjkanje tekočine, se je, ne glede na predviden čas potovanja, dobro ustrezno pripraviti na morebitne zastoje v cestnem prometu. "Če se znajdemo v izrednih razmerah zaradi dolgih zastojev na cesti, je izredno pomembna pravilna priprava mlečnih formul. Če je dojenček dojen, je pomembno, da ima dovolj tekočine za žejo matere," navajajo na NIJZ.

Skrb za higieno rok

Pri menjavi plenic v improviziranih razmerah je treba ustrezno poskrbeti za higieno rok. Če ne gre drugače, si lahko starši pomagajo z alkoholnimi razkužili za roke, roke pa morajo umiti takoj, ko pridejo do tekoče vode in mila.

Prav tako je treba ustrezno urediti zdravstveno zavarovanje za tujino ter upoštevati, da vsi otroci, ne glede na starost, potrebujejo svoje osebne dokumente s fotografijo, še opozarjajo na NIJZ.