Malarija je po podatkih ZN lani v Afriki terjala skoraj 400.000 življenj. Število okužb in smrti sicer upada, a zdravstveni strokovnjaki še naprej iščejo načine, s katerimi bi preprečili širjenje bolezni. Ob poročilih, da nekateri komarji razvijajo odpornost na insekticide, so po mnenju etiopskih in švedskih raziskovalcev nujne nove metode nadzora nad temi insekti.
Med preizkusi, ki so jih opravili na zahodu Etiopije, so med drugim kletko z živim piščancem obesili poleg prostovoljca, ki je spal pod zaščitno mrežo. Poleg tega so uporabili tudi izvlečke piščančjega perja.
Raziskovalci, ki so izsledke objavili v znanstvenem časniku Malaria Journal, so prišli do sklepa, da komarji s svojim občutkom za voh locirajo žival, ki jo lahko ugriznejo, a očitno je nekaj v vonju piščancev, kar jih odvrača.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Ob uporabi piščancev in izvlečkov se je namreč občutno zmanjšalo število komarjev, ki so jih ob preizkusih lovili v past, nastavljeno v bližini.
Raziskovalec z univerze v Adis Abebi Habtie Tekie, ki je sodeloval v preizkusih, je povedal, da je mogoče iz vonja piščancev napraviti izvleček, ki bi lahko deloval kot repelent. Sedaj so v teku raziskave o tem, je dodal.