Sekcija za preventivno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu na spletni strani Zdravi na pot svetuje, naj osnovno potovalno lekarno sestavlja zdravstvena kartica, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju in cepljenju, če je to potrebno, tablete proti povišani telesni temperaturi in bolečinam, tablete proti driski, tablete za zdravljenje zaprtja in proti potovalni slabosti.
Prav tako naj bo v lekarni prašek za nadomeščanje izgubljenih mineralov in preprečitev izsušenosti ob driski in bruhanju, zdravilo proti alergiji, tablete za čiščenje vode, sterilna obveza za rane, obliži, povoji, gaze, razkužilo, škarjice, elastični povoj in termometer.
Bolniki, ki uporabljajo zdravila, ki jih je treba prijaviti carini, in diabetiki, ki imajo s seboj igle in brizge, naj prosijo svojega zdravnika za pisno potrdilo, sicer lahko pride do neprijetnih zapletov. Še prej naj se takšen bolnik posvetuje z zdravnikom, ali je takšno potovanje sploh primerno zanj.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Zdravila naj shranijo na enem mestu, najbolje v priročni torbici, in na varnem pred otroci. Pred pripravo torbice z zdravili je treba preveriti datum uporabe. Zdravila naj ostanejo v originalni embalaži, skupaj z navodilom za uporabo.
Sekcija za preventivno medicino pri društvu popotnikom tudi svetuje, naj pazijo, da zdravila ne bodo shranjena pri temperaturi, višji od 25 stopinj Celzija. Zaščitena naj bodo pred svetlobo in vlago. Pozorni naj bodo tudi na shranjevanje tistih zdravil, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja.
Če pa se odpravljate na potovanje v eksotične kraje, pa je pred odhodom priporočljivo obiskati potovalno ambulanto ter se posvetovati z zdravnikom o morebitnem cepljenju.
Zdravnik lahko po presoji priporoči cepljenje proti hepatitisu A in B, tifusu ali steklini. Za območja, kjer je prisotna malarija, lahko zdravnik tudi predpiše antimalarike, ki so samoplačniški.