Zdravje

Če bomo tako nadaljevali, bomo leta 2050 potrebovali tri planete

STA/M.J.
5. 6. 2015, 08.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na današnji dan, 5. junija, obeležujemo svetovni dan varstva okolja. Na ta dan še posebej poudarjamo pomen varovanja okolja oziroma Zemlje. Ob ohranitvi sedanje potrošnje in proizvodnih vzorcev bi ob predvideni rasti prebivalstva leta 2050 potrebovali tri planete, da bi vzdrževali naš sedanji življenjski slog, opozarjajo strokovnjaki.

Wikipedia

Letošnji dan varstva okolja močno nagovarja posameznika: spodbuja ga k odgovornosti pri skrbi za naš planet in želi okrepiti njegovo zavedanje o tem, so sporočili iz državnega statističnega urada. Sedem milijard sanj. En planet. Trošimo odgovorno. To je slogan, pod katerim bomo obeležili današnji dan.

Svetovni dan okolja je glavna pobuda ZN za krepitev osveščenosti in dejavnosti za varovanje okolja po vsem svetu. Obeležujemo ga v več kot 100 državah sveta, velja pa za dan, ko naj bi vsak posameznik napravil nekaj dobrega za okolje. "Čeprav se zdijo individualne odločitve majhne glede na globalne nevarnosti in trende, so mogoče velikanske spremembe, ko milijarde ljudi združijo moči v skupnem cilju," je poudaril generalni sekretar ZN Ban Ki Moon.

Voda, energija in hrana so vsebine, ki so letos še posebej poudarjene. V Sloveniji smo imeli v letu 2011 11.280 kubičnih metrov razpoložljivih sladkovodnih virov na prebivalca, vendar je bila ta količina za 35 odstotkov manjša kot v letu prej. Kazalnik vodne produktivnosti, ki predstavlja razmerje med bruto domačim proizvodom in količino vode, dobavljene iz javnega vodovoda, kaže, da je ta leta 2013 znašal 145 evrov na kubični meter, kar je tri odstotke manj kot v prejšnjem letu, navajajo v statističnem uradu.

Kar se tiče rabe energije, ta na svetovni ravni narašča, najhitreje v prometu. Končna poraba energije v Sloveniji je medtem po letu 2008 začela upadati in je po zadnjih dosegljivih podatkih leta 2013 znašala 2,4 tone ekvivalenta nafte na prebivalca, kar pomeni 11-odstotni upad glede na leto 2008. Delež obnovljivih virov v končni porabi energije se medtem v zadnjih letih enakomerno povečuje in je leta 2013 znašal 13,7 odstotka.

S kazalnikom emisijska produktivnost statistiki prikazujejo razmerje med bruto domačim proizvodom in izpusti toplogrednih plinov brez odbitkov. Emisijska produktivnost se je pri nas z leti povečevala in je leta 2012 dosegla vrednost 1,27 evra na kilogram ekvivalenta ogljikovega dioksida.

Tudi pri hrani se kaže naš odnos do okolja, in to od proizvodnje hrane do naše končne porabe. Razveseljivo je, da se količina odpadne hrane v Sloveniji manjša. V letu 2013 je prebivalec Slovenije proizvedel povprečno 72 kilogramov odpadne hrane oz. 63,5 odstotka manj kot v letu 2008, še poudarjajo na statističnem uradu.

Na današnji svetovni dan okolja sicer posebno akcijo pripravljajo slovenski nevladniki. Članice mreže Plan B za Slovenijo bodo namreč danes zatemnile spletne strani in druge komunikacijske kanale ter ugasnile telefone z namenom opozarjanja na neugodno finančno sliko državnega proračunskega sofinanciranja okoljskih nevladnih organizacij.

"Kljub pomembni vlogi, veliki podpori in zaupanju javnosti, ministrstvo za okolje in prostor ne skrbi za podporo okoljskim nevladnim organizacijam. Zaradi neustreznih pogojev delovanja se te organizacije vsak dan bolj borimo za obstanek," so izpostavili.

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje