Letos zaznamujemo tudi deseto obletnico okvirne konvencije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za nadzor nad tobakom. Čeprav je dokument sprejelo 50 od 53 držav članic v regiji, pa večina držav zavez iz dokumenta še ni implementirala v celoti. Dolgoročna vizija za evropsko regijo WHO je, da bi bila to regija brez s tobakom povezanih bolezni, smrtnosti in zasvojenosti.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji vsak dan zaradi bolezni, ki jih pripisujemo rabi tobaka, umre deset oseb. Pri nas še vedno kadi četrtina odraslih prebivalcev in vsak peti 15-letnik, v najnovejši raziskavi pa so med mladimi zaznali zmanjšanje kajenja.
Pri nas je kajenje zakonsko popolnoma prepovedano v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih ter gostinskih lokalih. Prodaja tobačnih izdelkov osebam, mlajšim od 18 let, je prepovedana. Obetajo pa se nove spremembe zakonodaje, ki jih mora Slovenija uvesti do maja 2016 in sledijo novi evropski tobačni direktivi. V tobačnih izdelkih bodo tako prepovedane arome, zdravstvena opozorila pa bodo morala prekrivati 65 odstotkov cigaretne embalaže. Prepovedani bodo vsi oglaševalski in zavajajoči elementi.
Ob današnjem svetovnem dnevu brez tobaka bodo študenti ljubljanske medicinske fakultete, ki sodelujejo v projektih Pulmo in V odsevu (oba delujeta pod okriljem Društva študentov medicine Slovenije), pripravili razne aktivnosti na stojnicah na Prešernovem trgu. Med drugim bodo brezplačno izmerili pljučni volumen in pljučno funkcijo, količino ogljikovega monoksida v izdihanem zraku, kadilci pa bodo tudi dobili dodatno motivacijo za opustitev kajenja.
Poleg tega bodo pripravili literarni natečaj na temo marihuane in njene uporabe v zdravstvu ter govorili o odvisnosti.