V prejšnjem tednu so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana potrdili okoli 60 primerov gripe, od teh niso bili vsi hospitalizirani. Trenutno na oddelkih intenzivne terapije leži 13 bolnikov, ki gripo bodisi prebolevajo ali pa so jo že preboleli.
"V glavnem so bili v intenzivne enote sprejeti zaradi zapletov. Najbolj se bojimo bakterijske pljučnice, ki ima lahko v težki obliki visoko smrtnost," je v izjavi za medije povedala Lejko Zupančeva. Zaradi zapletov po okužbi z gripo so tako kot vsako leto tudi letos že imeli smrtne primere. "To so starejši s številnimi pridruženimi boleznimi, ponavadi umrejo zaradi pljučnice," je dejala.
Od leta 2009 sicer velja pandemski načrt, iz katerega določene ukrepe v UKC izvajajo vsako leto ob gripi. Tako ob pojavu gripe najprej zmanjšajo premestitve od drugod, nato zmanjšajo napovedane sprejeme, na koncu pa priskrbijo dodatne postelje.
A letos gripa poteka tako, da je več zapletov, tudi pri mlajših ljudeh. Pri mladih so dejavniki tveganja za težji potek bolezni nosečnost, morbidna debelost, kronične bolezni, pa tudi smola, pravi. "Če pride do superinfekcije, lahko pride do bistveno večjih zapletov," je dodala.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Bistveno več hospitalizacij zaradi gripe Lejko Zupančeva ne pričakuje. A opozarja, da so intenzivne internistične enote polne. Na pomoč so jim priskočili na kliniki za plastično kirurgijo, kjer so jim v intenzivi odstopili dve postelji.
Prav tako imajo na dermatovenerologiji od ponedeljka na voljo dodatnih 20 postelj. V ponedeljek so tudi na novo sprejeli več kot 20 bolnikov, ki lahko kažejo znake gripnega obolenja. Težave imajo tudi s kadri, a trenutno še funkcionirajo.
Med hospitaliziranimi bolniki po njenih navedbah ni takšnih, ki bi se cepili in vseeno zboleli za gripo. So pa takšni primeri med zaposlenimi v UKC, je povedala. Letošnje cepivo se namreč v celoti ne ujema s tipi virusa gripe, ki letos krožijo, zato je tudi manj učinkovito.