December je mesec, ko smo večinoma bolj sproščeni, uživamo v druženju, v sprehodih po okrašenih mestih in večernih zabavah. Vse to nemalokrat spremljajo poki pirotehničnih izdelkov, kljub trudu mnogih posameznikov in organizacij, ki opozarjajo na škodljive učinke takšnega početja. Za številne živali so ti praznični dnevi polni stresa, strahu in nervoze, saj se pokov zelo bojijo, dostikrat se zgodi, da pes na sprehodu pobegne in se sprehod konča tragično.
Vemo, da psi slišijo nekajkrat boljše od nas, občutljivi so tako za jakost kot frekvenco zvoka. Že človek se po navadi ustraši poka petard, čeprav ve, kaj se dogaja. Še huje je pri psih, za katere je to popolnoma neznan in nerazumljiv pojav.
Pospešeno dihanje, cviljenje in čisti obup
Resnično prosimo vse, ki nameravajo v teh dneh vreči kakšno petardo, naj tega ne storijo.
Pri psih se strah kaže kot pospešeno dihanje, nemir, živčnost, cviljenje, lajanje, lahko začnejo uničevati predmete ali pobegnejo. Da bi strah pred petardami odpravili, smo zdaj že prepozni. Desenzibilizacije na pok petard se moramo lotiti že mesece pred veselim decembrom – to storimo tako, da psu predvajamo tako tih zvok poka, da se ga še ne prestraši. Postopoma, zelo počasi, glasnost poka povečujemo, vendar naj bo jakost vedno takšna, da se bo pes ob njej počutil prijetno in ga ne bo strah.
Skrbno premišljen sprehod
Pomembno je, da se na sprehode odpravljamo v času, ko zunaj ne mečejo petard – večja verjetnost za to je pri dnevni svetlobi, če je le mogoče. Izogibamo se krajem, kjer se srečujejo množice ljudi, sprehodi naj bodo, kadar zunaj že mečejo petarde, res kratki in namenjeni le temu, da pes opravi svoje potrebe.
Vedno ga moramo imeti na povodcu, četudi je drugače zelo ubogljiv in se ne oddalji od nas, se lahko poka tako prestraši, da zbeži. Za varnost najbolje poskrbimo, če imamo psa s kakovostnim povodcem pripetega tako na oprsnico kot na ovratnico, idealno pa bi bilo tudi, da ima pes nameščen GPS-sledilnik, sedaj so cenovno že precej dostopni.
Ponudimo mu varno zavetje
Doma poskrbimo, da bo imel pes varno zavetje – po navadi si izberejo manjši prostor, tja lahko postavimo kakšno dodatno ležišče. Idealno je, če prostor nima oken, saj je s tem glasnost okolja zelo zmanjšana. Če se pes še ne boji pokanja, ob poku nikoli ne zapaničarimo, ampak iz tega naredimo »žurko«. Recimo – zunaj poči, mi se razveselimo, pes dobi priboljšek. Če se pes že boji pokanja, pa to seveda ne bo šlo tako preprosto. Nikoli ga ne kaznujemo in karamo – psa je dejansko strah in ne ve, kaj se dogaja. Če želi biti v naši bližini, ker se tam počuti bolj varno, mu to seveda omogočimo.
Pomagajo lahko pasji feromoni
Kar nekaj skrbnikov psov prisega na različne rastlinske pripravke z baldrijanom, ki jih moramo psu dajati že nekaj tednov pred začetkom pokanja. Nekateri se zelo lepo odzovejo na t. i. »thunder shirt« – to je lahko prav plašček oziroma majica, kupljena za ta namen, ali pa to naredimo sami doma. Če poenostavim – širši trak se zavije pod vratom, nato za sprednjimi nogami in čez trebuh pred zadnjimi nogami.
Pomagajo tudi pasji feromoni, ki jih kupimo pri veterinarju ali v specializiranih trgovinah in jih damo kot razpršilnik v vtičnico – pasji feromoni so naravni izločki, ki jih psičke proizvajajo in s tem pomirjajo svoje mladiče. Sintetično proizvedeni feromoni tako pse pomirjajo in lajšajo strahove.
Ko je res hudo, obiščite veterinarja
Kadar je strah res izrazit in ne pomaga ne varno zavetje ne naša bližina, priporočamo obisk veterinarja, ki bo za psa pripravil zdravilo, da mu bomo olajšali vsaj počutje na najdaljšo noč v letu. Sedaj je že veliko varnih pripravkov, ki mu bodo omogočili, da bo hudo pokanje mirno prespal. Resnično prosimo vse, ki nameravajo v teh dneh vreči kakšno petardo, naj tega ne storijo. Naj bo december miren in prazničen za vse!