Tri vprašanja
Preden začnemo z naložbami, je pomembno, da si odgovorimo na tri ključna vprašanja, svetuje Andrej:
1. Kakšna so naša pričakovanja po donosih?
2. V kakšnem časovnem okvirju pričakujemo donose?
3. V kolikšni meri smo naklonjeni k tveganju?
Kje začeti?
»Ena ključnih napak, ki jo naredijo mladi, je, da vlagajo svoj denar v nekaj, česar ne razumejo,« je poudaril Andrej in poslušalcem, ki se podajajo na pot investiranja, predlagal literaturo:
- Knjiga The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness,
- Coin Bureau – ustvarjalci vsebin na družbenih omrežjih (X in YouTube kanali),
- Investopedia – »slovar« finančnih izrazov,
- Chat GPT – »pogovor s strokovnjakom.«
Ko osvojimo osnove in izpolnjujemo pogoj za investiranje – naši prihodki so večji od naših odhodkov – lahko začnemo z naložbami.
Zgolj varčevanje ni več dovolj
Varčevanje danes ne omogoča več plemenitenja sredstev, kot je to omogočalo prejšnjim generacijam. Še več, naše premoženje na varčevalnih računih s časom celo izgublja na svoji vrednosti. Kljub temu pa denar ni edina možnost za investiranje v študentskih letih.
»Med študijskim letom je ena najdonosnejših investicijskih valut čas. Začnite vlagati svoj čas v izobraževanje, potovanje, izkušnje in mreženje. Obdobje študija je morda edino obdobje v življenju, ko je časa dovolj, zato ga izkoristite pametno,« je poslušalcem še svetoval Andrej.
Celoten webinar si lahko ogledate na:
Dodatne izobraževalne vsebine
Slovensko zavarovalno združenje (SZZ) z namenom izboljšanja finančne in zavarovalne pismenosti mladih izvaja projekt LIT (Lajf = igra tveganja). Če vas zanimajo dodatne brezplačne izobraževalne vsebine ter spoznavanje kariernih priložnosti v zavarovalništvu, si lahko več preberete na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, TikToku in spletni strani. Aktualne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine pa lahko vsak mesec spremljate v LIT novičniku za mlade (prijava na LIT novičnik).