Kaj je boljšega kot pa po napornem, peklensko vročem dnevu s svojim nadobudnim razgrajačem preživeti nekaj uric v oziroma ob napihljivem bazenu?
Otrokom je voda privlačna in zanimiva, zato si starši tako prislužijo nekaj prostih minut, a tudi te proste minute namenite nadzoru otroka. Žal je tako, da je že dobrih deset centimetrov vode lahko usodnih, otroke je zato treba ves čas kopanja aktivno nadzorovati, iz bazena pa odstraniti vse, kar bi otroka lahko pritegnilo, da bi se vanj vrnil sam, nenadzorovano. Posebno mamljive so lahko blazine in žoge, ki plavajo na površini, a žoga se bo ob mokrem dotiku hitro odkotalila stran, otrok pa bo po nesreči padel v vodo.
Nadzor ob vodi mora biti neprestan
Majhnega otroka ali otroka, ki je slab plavalec, je treba ob vodi aktivno opazovati, naj gre za plažo, jezero, ribnik, bazen ali otroški napihljivi bazen. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da bi otroke, ki so slabi plavalci, in predšolske otroke morali imeti odrasli vsak trenutek na dosegu rok. Priporočajo, da otroci obiskujejo tečaj plavanja, staršem pa med drugim svetujejo, naj otroke naučijo, kaj je treba narediti, če padejo v vodo. Na NIJZ opozarjajo, da so enako nevarna večja vedra in posode, v katere lahko otroci padejo in se iz njih ne morejo rešiti. Če pride do utopitve, nemudoma pokličemo 112.
Kako s slabimi plavalci
Če je otrok slab plavalec, pomeni, da potrebuje le dovolj spodbude in časa, da plavalno kondicijo pridobi. Zato je dobro, da z otrokom čim več plavate, v bazenu, jezeru ali morju. V pomoč naj bodo napihljivi obroči, rokavčki ali jopici, a nikar se ne zanašajte na popolno varnost, temveč pripomočke uporabljajte prav tako ob neprestanem nadzoru. Ne dovolite, da bi vam uporaba mobilnega telefona ali branje knjige odvrnila pozornost od otrok, ki so v vodi.