Zanimivosti

Tega o domačih gojenih morskih ribah še niste vedeli

Oglasno sporočilo
22. 6. 2023, 14.20
Posodobljeno: 26. 6. 2023, 14.26
Deli članek:

Splošno znano dejstvo je, da predstavljajo zaradi različnih lastnosti ribe odličen vir uravnotežene prehrane za sodobnega človeka. A marsikdo je v dvomih, ali je bolje jesti gojene ali divje ulovljene morske ribe. Po zagotovilih prehranskih strokovnjakov je ta dvom pogosto odveč. Kakovost ribe je namreč odvisna od okolja, kjer živi, in od hrane, ki jo uživa. Ribe iz tistih ribogojnic, kjer prisegajo na visoke standarde vzreje in posvečajo posebno skrb čistoči vode v bazenih in kakovostni krmi, zato zagotovo niso nič manj kakovostne od prostoživečih rib.

Ribogojnice so postale v zadnjih letih vse bolj priljubljene, saj nam omogočajo, da si lahko privoščimo sveže ribe, ki so vzrejene v nadzorovanih pogojih skozi celo leto, ne glede na sezono ali ulov.

Ribe iz morskih ribogojnic so običajno zelo sveže, saj so vzrejene v bližini obale, kjer so ulovljene in takoj obdelane. Poleg tega so ribe iz ribogojnic običajno na voljo v večjih količinah, s čimer se lahko zagotavlja povpraševanje po ribah, ne da bi se pri tem ogrozilo naravno okolje ali ribji staleži.

Ena do prednosti gojenih rib je tudi njihova porcijska velikost, poleg tega so zaradi kakovostne in urejene prehrane lahko celo okusnejše od prostoživečih rib.

Ribe iz morskih ribogojnic so odlična izbira za tiste, ki si želijo svežih, kakovostnih in trajnostno vzrejenih rib skozi celo leto. Edina morska ribogojnica v Sloveniji Fonda leži v Piranskem zalivu, na najjužnejši točki slovenskega morja.

Strokovnjaki za prehrano ribje meso zelo priporočajo, saj je zdravo, lahko prebavljivo, ima ugodno sestavo maščob in nizko vsebnost holesterola. Ribe so bogate z omega 3 nenasičenimi maščobnimi kislinami ter vitaminoma A in D, poleg tega so bogat vir joda in kalcija. Tudi zdravstvena stroka priporoča uživanje rib vsaj dvakrat tedensko. Ribje meso je bogato s proteini, vitamini in minerali, zato lahko pomaga pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja, poleg tega je koristno za preventivo pred nekaterimi rakavimi obolenji in za krepitev imunskega sistema.

A kljub vsem znanstveno dokazanim pozitivnim učinkom, ki jih imajo ribe na naše zdravje, jih Slovenci ne jemo dovolj pogosto. Raziskave kažejo, da so na naših jedilnikih večinoma le nekajkrat mesečno. V primerjavi s sosednjimi Italijani, denimo, zaužijemo v povprečju celo od štiri- do petkrat manj ribjega mesa.

Več informacij o pozitivnih učinkih uživanja rib in o bližnjih ribarnicah lahko najdete tukaj: https://www.nasasuperhrana.si/tag/ribe/