Izumrtje je za vedno

S pivom o izginjajočih živalskih vrstah v Sloveniji

J.V./STA
14. 5. 2023, 08.40
Posodobljeno: 14. 5. 2023, 08.52
Deli članek:

Pivovarna Bevog iz Gornje Radgone in Nacionalni inštitut za biologijo sta združila moči v akciji ozaveščanja o izginjajočih živalskih vrstah. V pivovarni so se odločili izdati posebno serijo piv, na kateri so upodobljene živali, ki jim grozi izumrtje. Z donacijo pa bodo podprli naravovarstvene raziskave ogroženih travniških ekosistemov.

M. Bedjanič
Inovativno sodelovanje Pivovarne Bevog in Nacionalnega inštituta za biologijo.

"Ideja je opozoriti na izumiranje živalskih vrst. Vzroki za to so različni: spreminjanje ekosistemov, podnebne spremembe in spremembe pri lovu, ki pogosto sploh ni več lov za hrano, temveč zgolj prestiž in užitek," je na dogodku, ki so ga pred dnevi pripravili v Ljubljani, povedal lastnik in vodja pivovarne Bevog Vasja Golar.

Z namenom okoljevarstvenega ozaveščanja ljubiteljev piva so pločevinke piva opremili s serijo grafik izginjajočih živalskih vrst. "Gre za posebno serijo piv, ki je vedno omejena in se torej nikoli ne ponovi. Ko posameznega piva zmanjka, ga zmanjka za zmeraj. To simbolično ponazarja, kaj se zgodi z živalmi, ki so upodobljene na pločevinkah - ko izumrejo, jih ni več," je pojasnil Golar.

Na pločevinkah izdelkov pivovarne Bevog so se odločili upodobiti osem različnih travniških ptic, ena od njih je repaljščica. Projekt so poimenovali Izumrtje je za vedno (Extintion is forever), so sporočili iz Nacionalnega inštituta za biologijo.

Meta Virant Doberlet z inštituta je poudarila, da je človeški vpliv na celoten planet prevladujoč, posledice, ki so že vidne, pa da bodo zagotovo v mnogih primerih nepovratne. Izpostavila je, da človeštvo trenutno doživlja dve veliki krizi - podnebno in biodiverzitetno - ter dodala zaskrbljujoče dejstvo: trenutno na leto izumre do 2000 vrst oz. pet na dan, po nekaterih ocenah celo do 200 vrst na dan.

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo upajo, da bosta inovativni pristop pivovarne Bevog in sporočilo projekta spodbudila vse k zavedanju o ranljivosti narave okrog nas ter k temu, da se vsi po svojih močeh potrudimo pri reševanju biodiverzitetne krize.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu