Bolj topli in sončni dnevi so se že začeli bohotiti v pomladi in vse več časa preživimo v naravi. Vse več je tudi posedanja na terasi, balkonu ali na vrtu, da pa bi si zagotovili čim udobnejše dneve, moramo poskrbeti za vrtno garnituro. Pranje blazin še zdaleč ni dovolj. Če želite, da bo vrtna garnitura kos različnim vremenskim vplivom, ji zagotovite primerno nego.
Les je naraven material, ki ga moramo primerno ceniti in negovati, saj lahko v nasprotnem primeru začne precej hitro propadati. Njegova naravna lepota in uporabnost pa med potrošniki še vedno visoko kotirata. Sodobne možnosti obdelave, oblikovanja in zaščite lesa nam omogočajo, da so lesene vrtne garniture obstojne precej dlje kot garniture iz ratana ali plastike. Razkrivamo vam nekaj nasvetov za trajnejšo uporabo.
Naravne nevarnosti
Leseno garnituro očistite in ji vsako leto znova namenite zaščitni premaz, če vidite, da je to potrebno. Kljub trajnosti zaščitnih premazov oziroma impregnaciji lahko dež les zmehča, zato začne počasi gniti, v razpokah pa se začnejo razmnoževati glive in plesni. Enake težave povzroča sonce, ki je v prvi vrsti krivo, da se les pod vplivom UV-žarkov razbarva in pobledi. Poleg tega sončni žarki in toplota povzročajo sušenje lesa in razpokanost. Kot tretja nevarnost se pojavljajo različni organizmi. Lesni črvi si hitro najdejo svoj dom v lesu, ki ni primerno zaščiten, prav tako si svoj dom hitro naredijo ose. Če vrtna garnitura ni primerno shranjena, si jo lahko privoščijo tudi glodavci, poleti pa je lahko deležna markiranj mimoidočih psov in mačk.
Zavarujte in pripravite les
Če ste med čiščenjem lesene garniture ugotovili, da so se v njej zaredili lesni črvi, je najbolje, da uporabite premaz proti lesnim črvom. Morda bo primerno tudi, da uporabite še sredstvo proti plesnim in glivam. Če je les v dobrem stanju, je dovolj, da ga obrišete zgolj z vlažno krpo, da odstranite prah. Če je garnitura precej umazana, uporabite močan curek vode in jo nato pustite na soncu, da se popolnoma osuši. Če je treba, garnituro prebarvajte oziroma prelakirajte. Mizo in stole nekoliko pobrusite z brusnim papirjem in nato premažite s premazom za zaščito lesa. Bodite kreativni in izvirni pri lakiranju, prebarvajte svojo staro garnituro v poljubno barvo, na primer belo ali modro, poigrajte se s poslikavami in vdahnite vrtu nov, svež videz. Ne pozabite poskrbeti za zamenjavo kakšnega vijaka, pri zložljivih stolih in mizah pa naoljite tečaje, da ne bodo škripali in rjaveli.