Moljem boste vdor v omaro preprečili tako, da jo boste odišavili s svežo meto ali rožmarinom, saj jim ta vonj izjemno smrdit. Svetujemo vam, da oblačila razdelite po vrstah tkanine, če jih boste shranili na podstrešje ali pod posteljo, jih shranite v najlonske vreče, saj ličinke moljev ne morejo prebaviti najlona.
NUJNO PRANJE
Ne glede na to, ali ste imeli kos oblačila oblečen le enkrat ali večkrat v času zimske sezone in ga ne boste več potrebovali do prihodnje zime, ga nujno operite. Nevidno madeži, kot so dezodorant, vino, znoj in odpadla koža, so izvrstna hrana za molje. Pred pranjem preverite tudi vse žepe, da v njih ne bo ostalo kaj dragocenega ali takega, kar bi se lahko resneje poškodovalo ali navsezadnje na vso moč iskalo.
NE ŠKROBITE
Molje še posebej privlačijo škrobljeni kosi perila, zato tistih kosov, ki jih nimate namena nekaj časa obleči, nikar ne škrobite oziroma jih poškrobite šele takrat, ko boste imeli namen ta oblačila tudi obleči. Tkanine iz nežnih in finih materialov odnesite v čistilnico in šele nato pospravite v omaro. Toda nikar jih ne obešajte v zaščitnih plastičnih ali najlonskih vrečkah, ki ste jih prejeli v čistilnici. Oblačila v vrečah ne morejo dihati, moljem pa tako omogočite idealne razmere za nadaljnje razmnoževanje. Predelana plastika lahko oddaja tudi strupene snovi in vonj, ki lahko sčasoma uničijo tkanino.
PO VRSTI TKANINE
Omaro, v kateri želite shraniti sezonska oblačila, najprej dobro prezračite, nato pa obrišite s kisom in robove tanko prevlecite z eteričnim oljem sivke. Oblačila potem razdelite v kupe po sestavi tkanine. Proteinska vlakna, kot so svila, volna, krzno in usnje, so naravna hrana moljev. Zato jih je smiselno ločiti od oblačil, ki so narejena iz rastlinskih vlaken, torej bombaža, lanu, konoplje, kot tudi od industrijsko pridelanih materialov, denimo poliestra. Svetujemo vam, da jih shranite v vakuumske vrečke, saj bodo tam stoodstotno zaščitena in tudi neprijetnih vonjev se ne bodo navzela.