KO TRAVNIŠKI CVET POSTANE VEČEN

Izdelovalka edinstvenega nakita polovico službe preživi na travniku

Eva Rudman
22. 2. 2023, 21.51
Posodobljeno: 22. 2. 2023, 21.53
Deli članek:

Prostrani travniki, barvne cvetlice, šumeči gozdovi, raznovrstni plodovi – narava. Tako blagodejna za človeško dušo in tako čudovita za človeško oko. Kako bi del njene spokojnosti in lepote lahko ves čas nosili s seboj, je razmišljala magistrica biologije in ekologije z naravovarstvom Viki Hartman. In našla način. Delček narave ujame v svoj nakit z imenom Talesmola.

Andraž Purg
Celjska umetnica Viki Hartman najraje izdeluje po trenutnem navdihu, čeprav ne zavrne dela po naročilu.

Celjanka Viki Hartman verjame, da je stik z naravo največji človekov zaklad in rešitev marsikatere osebne težave. Vsakdan mlade umetnice Viki je močno prepleten z naravo: »Resnično se trudim, da naravo vnašam v vsakdanje življenje – privoščim si dolge sprehode s psičko, nabiranje zdravilnih rastlin in pisanih šopkov travniških rož ter celodnevne piknike z družino.« Ljubezen in pripadnost naravi sta jo vodili tudi pri izobraževanju in želela je del narave vedno nositi s seboj. Tako je začela oblikovati nakit iz epoksidne smole in pravega cvetja ter drugih delčkov narave.

Različna smola za različne panoge

Epoksi je sintetična smola, ki se strdi, če ji dodamo trdilec. V prosti obliki ni uporabna , a postaja vedno bolj priljubljena v gradbeništvu za izdelavo tlakov z visokimi obremenitvami, kot dodatna zaščita keramičnih ploščic, odlično se obnese tudi pri obdelavi lesa, izdelovanju pohištva in manjših lesenih izdelkov. Umetnica Viki Hartman s pomočjo sintetične smole ujame delček narave, ki jo lahko s seboj nosimo v nakitu. Epoksi je zelo občutljiva snov, zahteva natančnost, potrpežljivost in tudi previdnost pri rokovanju, pojasnjuje Viki: »Vedno uporabljam masko s primernimi filtri in rokavice. Uporabljam epoksidno smolo, ki je srednje viskozna, ima dobro UV-zaščito in na soncu ne porumeni, strjena pa je povsem varna in ne draži kože.« Vsak kos nakita, ki ga izdela Hartmanova, je narejen tudi iz travniškega cvetja. Proces izdelave je dolgotrajen. Pomembno je ujeti pravo razmerje med smolo in trdilcem, v prostoru vzdrževati pravo temperaturo in smolo neprekinjeno mešati. Vliva jo v treh plasteh, vsaka potrebuje 48 ur, da se strdi. Ko je obesek ustvarjen, ga ustvarjalka zbrusi in zlošči, kar nakitu daje kristalno čist sijaj. Vzdrževanje točne temperature v prostoru, primerne za obdelavo smole, ji je na začetku povzročalo največ težav. Tako je zavrgla kar nekaj izdelkov, preizkusila ogromno tehnik in tudi prostorov za izdelovanje, preden je pri ustvarjanju nakita postala prepričana vase.

Andraž Purg
Za izdelavo enega ploščatega obeska umetnica potrebuje šest dni. Pred tem mora rastline še nabrati, posušiti, nekaj ur ji vzame tudi končna izdelava nakita. Večje kose nakita, kot so na primer 3D-obes

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

»Sprehod je moja služba«

Viki Hartman pravi, da še danes težko verjame, da je sprehajanje po travnikih in nabiranje cvetlic tako velik del njene službe: »Včasih se res zgodi, da vidim kakšen cvet in takoj pomislim, da bo iz njega nastal čudovit prstan. Večinoma med ustvarjanjem brskam po svojih mapah s suhim cvetjem in se sproti odločam, kaj bo nastalo iz njega.« Viki je sicer mamica dveh malčkov. Med porodniškim dopustom, ki se ji je iztekel pred kratkim, je tako čas za ustvarjanje, ki je hkrati njena vrsta meditacije, našla predvsem zvečer, ko so vsi zaspali. Priložnostno je svojo delavnico preselila kar na domač balkon. Odkar je sin Nil v vrtcu, brezpogojno uživa v dopoldanskih uricah na travnikih. Tudi njena hči Indi bo ustvarjalka nakita ... Vsaj tako je povedala v vrtcu. Ustvarjalka rada izdeluje vse vrste nakita, vsak kos ji je izziv, saj vsak zahteva druge spretnosti. Ima jasno prepoznaven slog – njen nakit je minimalističen in nežnih barv. Čeprav obožuje travniške cvetice, se v njenih obeskih in prstanih znajdejo tudi listi praproti in rjavega sršaja.

Naslednji korak bo lastna spletna trgovina

Celjska umetnica najraje izdeluje po trenutnem navdihu, čeprav ne zavrne dela po naročilu: »Po naročilu mi je nekoliko težje ustvarjati, saj čutim velik pritisk. Se bo smola razlila, bo stranki všeč? Hkrati se počutim neverjetno počaščeno, da lahko pomagam ohranjati vse te lepe spomine s prameni las, poročnimi šopki in podobnim.« Viki svoje izdelke prod aja v trgovini Etsy, dejavna je tudi na svojih straneh na Facebooku in Instagramu . Je tik pred odprtjem lastne spletne trgovine, nekaj njenih izdelkov je na voljo tudi v fizičnih trgovinah z unikatnimi in ročnimi izdelki po Sloveniji.

Andraž Purg
»Trenutno so moje najljubše cvetlice za ustvarjanje spominčice, ozothamnus in medvejka.«

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja