Minuli teden je družina igralca Brucea Willisa prek družbenih omrežij njegove žene razkrila, da igralec trpi za demenco. Življenje Brucea Willisa se je za vedno spremenilo, tako da se je bil slavni igralec prisiljen posloviti od svoje filmske kariere. Bolezensko stanje pa žal napreduje in bila je postavljena nova diagnoza.
Že pred časom je prišlo v javnost, da izjemni igralec trpi za afazijo. To je uničujoča motnja, ki vključuje izgubo prej naučenih funkcij in za katero je značilna predvsem nezmožnost artikulacije besed in njihovega razumevanja. Posledično ima lahko oseba z afazijo težave pri izražanju sebe, razumevanju drugih, branju in pisanju. Afazija je lahko posledica bolezni, poškodbe ali možganske kapi in lahko vpliva na vsakodnevno življenje posameznika, vendar se lahko s primernim zdravljenjem in rehabilitacijo stanje izboljša. Žal pa je sedaj, po mnogih preiskavah jasno, da je stanje igralca mnogo hujše.
Družina je v minulih dneh podala novo izjavo o njegovem stanju, v kateri je žal razkrila, da je resnejše, kot se je prej zdelo. Zaradi nove diagnoze so vsi ostali brez besed.
Bruce Willis trpi za demenco
Prek uradnega profila Bruceove žene Emme Heming Willis je izjavo objavila igralčeva družina, ki se je toplo zahvalila vsem oboževalcem, ki so v zadnjih dramatičnih desetih mesecih delili svojo ljubezen do umetnika.
»Odkar smo spomladi leta 2022 objavili diagnozo afazije, je Bruceovo stanje napredovalo. Danes imamo natančnejšo diagnozo: frontotemporalna demenca.«
Te nove novice je težko prebaviti, saj so komunikacijske težave, kot je pojasnila Emma Heming Willis, le del simptomov bolezni, s katerimi se bo moral spopasti. Velika bolečina, je pojasnila, vendar je pomembno in hkrati olajšanje, da lahko z gotovostjo postavimo diagnozo.
Bruce Willis: kaj je frontotemporalna demenca
Dolga izjava, ki podrobno opisuje bolezen Brucea Willisa, znano tudi kot FTD, z namenom razširjanja medicinsko pomembnih informacij, ki bodo v pomoč drugim.
V sporočilu je navedeno, da gre za najpogostejšo obliko demence, vendar diagnosticiranje traja več let, zato je bolezen morda še bolj razširjena, kot mislimo.
»Bruce je vedno verjel, da lahko s svojim glasom pomaga drugim z ozaveščanjem o pomembnih vprašanjih. Vemo, da bi, če bi danes lahko, želel splošno pozornost nameniti tistim, ki trpijo zaradi te izčrpavajoče bolezni, in njihovim družinam.«
Frontotemporalna demenca je nevrološka bolezen, ki prizadene možganske celice v čelnem in sprednjem delu možganov, ki so odgovorne za govor, razmišljanje, čustva in obnašanje. Ta bolezen lahko povzroči postopno izgubo teh funkcij in vodi v spremembe osebnosti, kot so pomanjkanje zadržanosti, pomanjkanje empatije, impulzivnost in neprijetno vedenje. Simptomi se lahko razlikujejo od posameznika do posameznika, vendar vključujejo težave s sporazumevanjem, spominom in izvajanjem vsakodnevnih nalog. Frontotemporalna demenca je lahko posledica genetskih dejavnikov, okužb ali poškodb možganov. Čeprav trenutno ni zdravila za to bolezen, lahko zdravljenje pomaga upočasniti napredovanje simptomov in izboljšati kakovost življenja posameznika.
V prihodnosti Brucea Willisa bi se torej lahko pojavile osebnostne in gibalne težave.
Igralčeva družina je želela slediti njegovemu zgledu in s to bolečo zasebno zgodbo osvetliti stanje, ki ga mnogi ne poznajo, v upanju, da bo ponudila pomoč tistim, ki jo potrebujejo.
Brucea Willisa se ves svet spominja tudi po vlogi McClanea iz franšize Umri pokončno, ki je znan po svojem sarkastičnem humorju, sposobnosti preživetja in uporabi improviziranih pripomočkov za reševanje težav. Je ikoničen junak akcijskega filma ter velja za enega najbolj prepoznavnih filmskih likov vseh časov.
Vedno si je želel, da bi lahko pomagal drugim
»Bruce je vedno znal najti veselje v življenju in je vsem svojim bližnjim pomagal, da so počeli enako. Veliko nam pomeni, da je znal to posredovati, zato nas je ganila ljubezen, ki ste jo vsi delili z našim možem, očetom in prijateljem v tem težkem času. Vaše sočutje in spoštovanje nam omogočata, da mu pomagamo živeti polno življenje, kolikor je le mogoče.«
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
6 vlog, v katerih nam je bil Bruce Willis še kako všeč
Osupljiva kariera 67-letnega igralca in pevca, ki jo je leta 1985 začela televizijska romantična komedija Moonlighting, bo za vedno ostala zapisana v zgodovino filma. S sago Die Hard je postal kralj akcijskih filmov. Vendar je njegova kariera polna vlog, ki izkoriščajo tudi njegov komični talent in šarm, pa tudi vlog, ki dokazujejo njegovo vsestranskost v številnih filmih, v katerih je igral, preden se je moral zaradi zdravstvenih razlogov upokojiti. Tukaj je nekaj njegovih nepozabnih vlog (v kronološkem vrstnem redu).
1 John McClane - Crystal Trap – Umri pokončno (1988)
Film, ki je Willisa uveljavil kot superzvezdo akcijskih filmov osemdesetih let. Na filmskem platnu sobivajo komičnost glavnega junaka in razburljivi akcijski prizori. Bruce se je dobesedno spojil z vlogo Johna McClanea, čednega newyorškega policista s pikrim smislom za humor in nadnaravno odpornostjo, ki skuša med božičnimi prazniki rešiti svojo ženo, ki jo kot talko držijo teroristi pod vodstvom zvitega in briljantnega Hansa Gruberja Alana Rickmana. S sago, ki jo je začela Kristalna past, Willis ni postal le hollywoodska ikona, temveč je prav ta vloga (skoraj) plešastega moškega v majici spremenila v pravi seks simbolj osemdesetih let.
2 Joe Hallenbeck - Zadnji skavt (1991)
Precej podcenjeni film z Bruceom v vlogi razcapanega detektiva, ki na najnižji točki svojega obstoja - vsi ga prezirajo v službi in zasebnem življenju, spi v avtu, žena ga vara s prijateljem - združi moči z osovraženim bivšim nogometnim zvezdnikom (Damon Wayans), da bi razrešil sumljiv primer, povezan z umorom njegovega dekleta. Film je znan po svojih akcijskih prizorih, črnem humorju in ostrih dialogih. V filmu se pojavljajo tudi nekatere teme, ki so bile takrat v družbi aktualne, kot so droge, korupcija in nasilje v športu.
3 Butch Coolidge - Pulp Fiction (1994)
V Tarantinovem nagrajenem filmu naj bi Willis igral Vincenta Vego, oziroma to je bila vloga, za katero si je prizadeval, vendar neuspešno. Quentin mu je ponudil vlogo boksarja Butcha Coolidgea, da bi to nadoknadil – kar je bila fenomenalna poteza. Willis zapeljuje v vlogi romantika, zaljubljenega v Fabienne, ki jo je utelešala Maria de Mederiros, zastrašuje v vlogi borca, ki ga ugrabita dva manična serijska morilca, in ki ne vrže niti enega kavlja, ampak obvladuje samurajski meč.
4 James Cole - 12 opic (1995)
Bruce privoli, da se vživi v Jamesa Cola, zapornika, ki je prisiljen postati popotnik skozi čas in je poslan v preteklost, da popravi prihodnost, v kateri je virus uničil 99 odstotkov civilizacije. Danes je ta zaplet na neki način celo moteč, a takrat je bil film izjemna uspešnica in Willis je dokazal, da zmore tudi zelo težke vloge, saj je v vlogi omamljenega, haluciniranega Cola pokazal pravi talent.
5 Korben Dallas - Peti element (1997)
Izlet Luca Bessona v znanstveno fantastiko je kultna, smrtonosna mešanica zabavne, nadrealistične in bizarne futuristične akcije ter elegantne ikonografije. Willis se v vlogi taksista in nekdanjega vojaka Korbena Dallasa, ki ga je zaznamoval Jean-Paul Gaultier, zaplete v beg eterične Leeloo (prekrasna Milla Jovovich) - edine, ki lahko reši vesolje pred Zlom -, ki jo preganja groteskni, stripovski zlikovec Zorg (Gary Oldman). Bruce nas v tej vlogi spet absolutno prepriča.
6 David Dunn - Nezlomljivi (2000)
Willis se po filmu Šesti čut vrača k sodelovanju z M. Nightom Shyamalanom in odigra eno svojih najboljših vlog. Nezlomljivi (Unbreakable) je ameriški psihološki triler, ki ga je režiral M. Night Shyamalan. Film se osredotoča na Davida Dunna, varnostnika v trgovini, ki preživi hudo železniško nesrečo, v kateri umrejo vsi ostali potniki. Ko se Dunn izkaže za edinega preživelega in se kmalu zatem sreča s skrivnostnim moškim po imenu Elijah Price, odkrije, da ima edinstvene sposobnosti, zaradi katerih je nepremagljiv. Film Nezlomljivi je znan tudi po svoji temni in atmosferični vizualni podobi ter uporabi simbolike, kar je značilno za filme režiserja Shyamalana.