Slab spanec?

Ste vedeli? Spalni položaj lahko razkriva sliko vašega zdravstvenega stanja

Mare Koren
8. 1. 2023, 17.10
Posodobljeno: 8. 1. 2023, 18.38
Deli članek:

Spoznajte najpogostejše spalne položaje in kaj je o njih nujno treba vedeti, da se boste zjutraj zbudili spočiti.

Dreamstime
Preverite, na katerem boku je bolje spati.

Vse več Slovencev ponoči spi slabo. Raziskave kažejo, da ima kar 80 odstotkov delovno aktivnih ljudi motnje spanja. Pa niso vedno glavni vzroki stres, pomanjkanje sprostitve in uporaba telefona ali računalnika v spalnici. Tudi spalni položaj pomembno vpliva na telo in posledično na zdravje. Glede na to, v katerem položaju preživite noč, lahko namreč nekatere zdravstvene težave poslabšate ali omilite.

Položaj zarodka

Položaj zarodka je zelo udoben za ljudi, ki imajo bolečine v hrbtu. V tem položaju se medvretenčne ploščice optimalno razbremenijo in pospeši se prekrvitev. Nikakor pa ni priporočljivo, da se popolnoma zvijete v kroglo, kajti če je hrbtenica preveč ukrivljena, lahko pride do napetosti v predelu glave in vratu, pojavijo se glavoboli. Svetujemo vam, da si omislite blazino, ki zapolni vrzel med glavo in rameni ter s tem prepreči glavobol.

Spanje na hrbtu

Anatomsko gledano je spanje na hrbtu najbolj zdrav položaj. Kdor spi tako, ohranja hrbtenico v njeni naravni obliki, poleg tega se telesna teža enakomerno porazdeli in ni pritiska samo na en del telesa. Tako se izognete tudi bolečinam v sklepih in mišicah. Ampak na hrbtu naj spijo samo zdravi, priporočajo znanstveniki. Ljudje, ki imajo težave z ledvenim delom hrbtenice, si lahko »prispijo« dodatne bolečine v spodnjem delu hrbta in nogah. Ta spalni položaj prav tako ni priporočljiv za tiste, ki imajo v krvi premalo kisika (astmatiki, srčni bolniki). Smrčačem lahko ponoči jezik zdrsne proti grlu, zoži dihalne poti in ogroža dihanje. Nasvet: na hrbtni del pižame z notranje strani pritrdite teniško žogico, ki bo preprečevala, da bi se ponoči obrnili na hrbet.

Na katerem boku je bolje 

Ta položaj je ljudem najljubši: približno 80 odstotkov jih namreč noč preleži na boku. Ker se ramena in boki ugreznejo v vzmetnico, je hrbtenica v ravnem, nevtralnem položaju. To je dobro tudi za možgane; med ležanjem na boku se denimo težje izločajo beljakovine, ki pri alzheimerjevi bolezni uničujejo možganske celice. Bolje pa je ležati na desnem boku, sploh če vas rada peče zgaga. Želodčna kislina namreč z desne strani ne more tako dobro steči nazaj v požiralnik. Z ležanjem na levem boku pa okrepite delovanje vranice, črpalno funkcijo srca in delovanje limfnega sistema. Da se izognete nastajanju gub na obrazu, med spanjem uporabljajte svileno blazino. Svila namreč zmanjša pritisk kože na blazino.

Žlička

Če s partnerjem ponoči spita z ramo ob rami, nimata le tesnejšega odnosa, ampak se lahko veselita še ene prednosti: telesna bližina med spanjem zmanjša stres. Vendar previdno! Ne objemajte se, saj s tem naraste tveganje za bolečine v preobremenjenih ramenih.