Zato je v zgodovini le malo pevcev, pevk ali skupin v zlati dobi popa pogledalo izza ograje in poželo svetovno slavo, če pa že, pa sploh niso bili originalni Francozi ali rojeni v Franciji. In sploh niso peli svojih pesmi.
Roger Francois Jouret se je rodil 24. februarja 1954 v Bruslju v Belgiji, mami Ukrajinki in očetu Francozu. Ker do zdaj še nismo razkrili veliko, dodajmo, da je lik šel skozi kariero glasbenika, producenta, urednika in TV voditelja kot Plastic Bertrand (Plastični Bertrand).
Možakar, ki velja za predstavnika francoskega Novega vala s konca sedemdesetih, je najbolj poznan po skladbi Ca plane pour moi (To letalo zame), punk new wave pesmi, ki jo imate zagotovo v ušesih ali nekje v bolj oddaljenem spominu.
Talent od malih nog
Še globoko v osnovni šoli je fantič začel igrati bobne in peti, sestavil kar nekaj skupin in igral v Buffalo Scouts Band, Boy Scouts in The Pelicans. A ker igranje priredb po zabavah, festivalih in klubih na belgijski in nizozemski obali ni neka visokoleteča prihodnost, je Juret pridno obiskoval tudi faks in diplomiral iz tolkal in glasbene teorije. V tem času ga je navdušil punk in 1974 je ustanovil skupno Hubble Bubble, 1978 pa so izdali prvi album z enakim imenom. Jouret je na njem podpisan kot avtor glasbe, pevec in bobnar z imenom Roger Junior. Ko je njihov basist umrl v prometni nesreči, ko se je vozil z vaje, je bilo s punk skupino konec.
Naključje je hotelo, da je menedžer Hubble Bubble, Bernard Schol, predstavil Joureta producentu in pevcu Louju Deprijcku, ki je ravno posnel demo Ca plane pour moi s svojim vokalom. Jouret je pesem skupaj s Pogo pogo uporabil za svojo prvo ploščo in 1977 se je začela njegova solo kariera pod imenom Plastic Bertrand.
To letalo zame
Plastic Bertrand je odigral turnejo po Evropi, Japonski, Avstraliji in Severni Ameriki skupaj z Deprijckom in postal eden redkih francosko govorečih glasbenikov, ki so se uvrstili na ameriško lestvico Billboard. In kar je bilo najbolj zanimivo, Plastični Bertrand sploh ne poje svojih pesmi, na prvih treh albumih so posnete z Deprijckovim vokalom. Vseeno je bila slava te pesmi zelo velika in Jouret se je pojavil v številnih televizijskih oddajah po Evropi in postal eden prvih, ki so bili slavni zaradi slave same in svoje pojave.
Ca plane pour moi je nenavadna zgodba o pesmi brez pravega pomena, njena osnova je Jet Boy, Jet Girl, ki jo je zapel Elton Motello, priredbo Ca plane pour moi pa so odpeli številni pevci, a je bila ta od Plastičnega Bertranda najbolj znana in uspešna, poleti 1978 se je na angleških lestvicah uvrstila na kar osmo mesto. Deprick je kasneje pojasnil, da si je pesem zamislil kot parodijo na punk in novi val.
Nesmiselna pesem, veliki hit
Ca plane pour moi je narejena z le tremi akordi in ima nesmiselno francosko besedilo, v katerem tu in tam pridejo še angleške besede. Lou Deprijck razlaga, da je besedilo nesmiselno zaporedje besed o stvareh, ki se prikazujejo nekomu, ki je zadet. Tudi vokalni vstavek z zavijanjem se zdi kot da je prišel naravnost iz pesmi Beach Boys ali Four Seasons.
V Avstriji je Ca plane pour moi dosegla 19. mesto, 12. na Švedskem in v Bertrandovi rodni Belgiji 11. V Nemčiji je prilezla do šestega mesta, na Irskem do četrtega, na Nizozemskem in v Avstraliji pa celo do drugega. Na ameriškem Billboardu je kotirala na 47. mestu in postala najvišje uvrščena francoska pesem do takrat. Single s to čudaško pesmijo se je prodal v 900 tisoč kosih in danes velja za klasiko novega vala in punka.
Kdor visoko leta...
Kar pa se Plastic Bertranda tiče, je njegova kariera, tako kot je vzletela, začela tudi pristajati. Med letoma 1982 in 1985 je živel v Milanu in milijoni Italijanov so spremljali foto strip z njegovim likom. Sodeloval je z različnimi producenti, snemal pesmice za otroke, zaigral v nekaj filmih in med drugim sodeloval z legendarnim Vladimirjem Cosmo, njegovo delo je glasba v risanki Asterix proti Cezarju. Med drugim je Plastic Bertrand odpel tudi francosko priredbo Majorja Toma Petra Schillinga, o čemer smo pisali pred kratkim.
1987 se je pojavil na Evroviziji in zastopal Luksemburg s pesmijo Amour, Amour, s štirimi točkami pa je osvojil predzadnje mesto.V devetdesetih je ogromno produciral, eksperimentiral z etnično glasbo Balkana, a Letalo je bila njegova največja uspešnica (ki je sploh ni pel) in se pojavlja v številnih filmih, od 127 ur (2010), v Jackassu 3,5 (2011) in Volku z Wall Streeta (2013).
...je pilot!
Svet nanj ni nikoli pozabil, MTV ga je konec devetdesetih razglasil za najbolj želenega povratnika v svet glasbe in ga uvrstil na album Get Ready!«. 1998 je izdal še album z največjimi uspehi. Kot bi se njegova kariera šele začela, je Belgijec v letih, ki so sledila, potem spisal nov material, sam produciral svoje skladbe, vodil številne televizijske oddaje in v nekaterih tudi nastopil, pokazal se je v reality showih in sodeloval na turnejah skorajda pozabljenih glasbenikov širom sveta.
2010 je izbruhnila afera, da ima Ca plane pour moi, na novo zmiksana 2006, še vedno Deprijckov vokal, kar je Jouret zanikal, a sodni izvedenec je potem potrdil, da to drži in takrat je postalo tudi jasno, da je Plastic Bertrand na prvih treh albumih prepustil vokal Deprijcku. Vseeno lahko govorimo, da je Plastic Bertrand eden najbolj prepoznavnih frankofonskih glasbenikov, v svoji karieri je prodal več kot 20 milijonov albumov, ima 15 zlatih in 5 platinastih plošč.
Danes 68-letni pevec je dobil tudi posebno priznanje v svojem rodnem Bruslju, kjer je znameniti lulajoči kip Manneken Pis 28. maja 2019 dobil preobleko Plastic Bertranda. Že več kot 40 let je poročen in ima odrasle otroke. V enem od zadnjih intervjujev je povedal, da je v devetdesetih njegova zvezda naglo zašla. Predal se je vsem neumnostim slave, vključno z nedovoljenimi substancami in pripadajočim razvratom. Z več kot 100 kilogrami je postal karikatura samega sebe in nekega dne so njegovo otroci odkrili kasete Plastic Bertranda in mu povedali, da so jim njegove pesmi zelo všeč in tudi njegova podoba.
"Takrat sem se zamislil nad sabo in si rekel, da imam dovolj tega sranja. Spremenil sem navade in se spravil v formo. Brez mojih otrok me danes ne bi bilo več."