Zanimivosti

V vesolju nihče ne sliši tvojega krika

D.K.
4. 11. 2022, 09.39
Deli članek:

O fizikalnih razlogih za to bomo kdaj drugič, o filmskem citatu, ki spada v eno najbolj razsvetljenih sci-fi grozljivk, pa bomo govorili zdajle.

Profimedia
d...večer...imate kaj za pusta hrusta?

Vesoljska ladja Nostromo, s posadko, ki spi, da se ne stara in tovorom rude leti proti domu. Vmes jih glavni računalnik preusmeri proti osamljenemu planetoidu, od koder prejme klic v sili s strmoglavljene tuje vesoljske ladje. Ker je vsa posadka zelo radovedna, se odpravijo pogledat, kaj se na tem temnem nevihtnem svetu dogaja. V vesoljski ladji najdejo na tisoče jajc, ki jih je nekdo ali nekaj izvalilo, nakar iz enega skoči kreatura, rahlo podobna raku in se prisesa na obraz enega od članov posadke.

Profimedia
Če se posadka Nostroma ne bi zbudila iz spanca, ne bi bilo niti filma, niti tega članka.

Z njim vred se vrnejo na ladjo in mu tam odstranijo malopridno živalco in vse se zdi, da je v najlepšem redu, dokler mu iz trebušne votline ne pogleda alienski organizem, ki hitro zraste v smrtonosno pošast, ki se odloči pojesti celotno posadko. Ta se s tem ne strinja in po hudi bitki je stvor premagan, ladja uničena, edina preživela, poročnica Ellen Ripley, pa se z reševalno ladjico odpelje proti domu, pogreznjena v globok sen.

Ne stikaj tam, kjer so jajca!

Alien ali Osmi potnik je film, ki je prišel na filmska platna leta 1979 in je začetnik še ene znanstveno fantastične franšize, ki že več kot štiri desetletja straši po vesolju med 21. in 24. stoletjem. Serija filmov je zagrešila štiri glavne filme in še 2 filma, ki se uvrščata pred to četverico, v pripravi pa je tudi tretji in še peto nadaljevanje glavnih filmov.

Profimedia
Ljubki mali alienčki se rodijo iz luknje v abdomnu, lastnik nima prav veliko besede pri tem, še manj po tem.

Pisec Dan O'Bannon je hotel napisati znanstveno fantastični film in se je dogovoril za sodelovanje s scenaristom Ronaldom Shusettom. Prvotno je njuno delo nosili ime Star Beast (vesoljska pošast), potem pa sta ga spremenila v Alien. Pravice za scenarij je odkupil Brandywine productions, ki je sodeloval z 20th Century Foxom. Avtorja sta pričakovala nizko-proračunski film, a ker so Foxovci hoteli nekaj, kar bi pariralo Vojni zvezd, ki je kraljevala v vesolju v tistem času, so v film investirali milijone. Podobo Aliena, katerega kri je kislina, zobje iz kovine, oklep pa praktično neuničljiv, je zrisal švicarski kipar H.R.Giger.

Originalni scenarij vsebuje le moško zasedbo, lik Ripley pa bi moral igrati Tom Skerritt. A ko so šef Foxa, Alan Ladd in producenti slišali za druge Foxove projekte, kjer igra glavno vlogo ženske, so se odločili, da bo tudi pri njih glavni lik – ona, Skerritt pa je postal kapitan Nostroma, Dallas.

Profimedia
Prvo pravilo vesoljstva: ne zapusti matične ladje, če si radoveden kot miška.

Vesolje ni samo pravljica, ni prijazno

V filmu se človeška rasa, ki veselo potuje po vesolju, sreča s sovražno, endoparazitsko, tujerodno vrsto. Letenje po vesolju ne pozna startrekovsekga ali vojnozvezdnega hiper potovanja, zato posadke spijo v kriogenih komorah, potovanje pa traja mesece ali celo leta. V seriji filmov je celo razložen nastanek človeštva, ki ga zakrivijo pri humanoidni tuji rasi, ki sama sebe imenuje Inženirji. Ti ustvarijo človeka in se ga tudi odločijo uničiti z eksperimentiranjem z biološkimi orožji v obliki pošasti. Ampak do tja še pridemo.

Prvi film je režiral Ridley Scott in film je postal velika uspešnica, v glavni vlogi pa se je med zvezde prebila Sigourney Weaver. Posadko so sestavljali še John Hurt in hobbit Ian Holm, ki je pravzaprav android, ti pa imajo v celi seriji, začenši z njim, precej skrivnostne namene. Film je prišel na filmska platna 25. maja 1979 in bil odlično sprejet tako med gledalci kot kritiki.

Profimedia
Gasilska slika zasedbe iz Aliens (1986). Skupaj s prvim delom iz 1979 sta daleč najboljša.

Drugi del je drugi najboljši

Fox je o nadaljevanju razmišljal šele 4 leta pozneje, ko je James Cameron producentu Davidu Gilerju predlagal nov film. Ker je pred tem s partnerko Gale Anne Hurd napolnil blagajne s Terminatorjem, je dobil zeleno luč in film je bil pokazan 18. julija 1986. Scenarij in režija je pripadla Cameronu, producirala pa je Hurdova.

Drugi del Aliens (1986) se začne, ko se Ripley po 57 letih spanja v rešilnem čolničku zbudi na medicinski postaji v orbiti Zemlje. V času, ko spi sen pravičnega, njeno matično podjetje Weyland Yutani začne teraformacijo in kolonizacijo planeta, kjer so v prvem delu srečali zlohotni vesoljski kinder surprise. In ker stvari gredo vedno narobe, podjetje izgubi kontakt s kolonijo, zato pošljejo reševalno misijo marincev, kamor vtaknejo tudi Ripleyevo, da gre reči pogledat v živo. Tam odkrijejo, da je bila celotna kolonija pobita, potem ko je podjetje naročilo, da preiščejo strmoglavljeno ladjo iz prvega filma. Alieni, ki jih je tokrat mnogo in imajo tudi matico, se znesejo nad marinci, preživijo pa le Ripley, deklica Newt, ki je edina preživela med kolonialisti ter android Bishop, no slednji samo v zgornji polovici telesa. Obe dekleti pospravita Bishopa v škatlo in zaspita v kriokomori vojaške ladje Sulaco, ki jih je popeljala tja.

Profimedia
Poročnica Ripley po 50 letih spanja zaide na planet s kazensko kolonijo. Tu sreča spreobrnjene kaznjence, ki vsi podležejo histeriji (in alienu), s šefom pa se celo - edinkrat v celi franšizi, znajde v postelji.

V tretje gre alien, Rado pa vanj

Po drugem filmu Weaverjeva ni bila več navdušena nad nadaljevanjem, zato so producenti začeli snovati tretji film brez nje. Šef Foxa, Joe Roth, se s tem ni strinjal in je Weaverjevo prepričal s petimi milijoni dolarjev. Trojica Giler, Hill in Ferguson je adaptirala zgodbo Vincenta Warda, v kateri Ripley umre, da bi tako zaključili Aliena kot trilogijo. Film Aliens3 (1992) se začne s požarom na ladji Sulaco, posadka pa je izvržena v reševalnih kapsulah, ki prispejo na planet Fiorina 161, kazensko kolonijo. Vsi, razen Ripley, so najdeni mrtvi. Zraven je potoval tudi znani rakec z repom, ki se je izlegel iz jajca in s parazitom okuži živalco, ki rodi aliena, ki začne pobijati zapornike in varnostnike. Na koncu filma Ripley ugotovi, da v njej raste matica, zato se odloči, da se ubije, da podjetje Weyland Yutani ne bi prišlo do nje.

Alien3 je bil zelo slabo sprejet med kritiki in gledalci, vseeno pa je prinesel precej denarja, zato so pri Foxu 1996 začeli snemati še četrti del. Tudi tokrat je Sigourney Weaver prišla v film po mastni podkupnini 11 milijonov dolarjev.

Profimedia
V Vstajenju (1997) je Ripleyeva predmet genetskih eksperimentov in hudo neposrečena v prvih sedmih primerih.

Otroci mešanega aliena

Četrti film Alien: Vstajenje (1997) se dogaja 200 let po tretjem, Ripley pa obudijo s pomočjo kloniranja in genetskega inženiringa. Ne zaradi tega, ker bi jo imeli radi, ampak da bi iz nje dobili matico.

Film se dogaja na vesoljski postaji podjetja v orbiti Zemlje, kjer podjetje goji in razvija aliene, tja pa plačanci pripeljejo skupino ljudi, ki jih bodo porabili za gostitelje. Ripley, ki je zdaj mešanica svojih in alienovih genov in poseduje nenavadno moč in tečen karakter, ugotovi, da ne bo mirno gledala, kako se igrajo z nevarnimi pošastmi, zato po pobegu alienov uniči postajo in pobegne s preostalimi plačanci. Zraven se vkrca tudi matica, ki pa je prav tako genetsko spremenjena in na ladji rodi hibridno kreaturo med alienom in človekom, ki matico ubije, saj ima za pravo mater prav Ripley. Ubogega pošastka potem posrka v vesolje skozi razbito okno, ladja pa pristane na Zemlji. Scenarist četrtega dela Joss Whedon je pozneje povedal, da je povsem zgrešil scenarij, film je bil kljub komercialnemu uspehu polomija in tu se je zgodba z alieni končala. Če verjamete, seveda.

Profimedia
Če v prvem delu ne bi pogledali v jajčko na strmoglavljeni vesoljski ladji, filmov sploh ne bi bilo.

Zobati pošastki so se vrnili 2004 in 2007 v mešanici s Predatorjem, tudi dobesedno kot genska mešanica, tokrat predatorja in aliena, vendar to niso filmi, ki bi sodili med kakovostno intelektualno hrano, sploh ne v primerjavi s prvima dvema deloma.

Režiser prvega dela, Ridley Scott, je 2011 spet sedel na producentsko režiserski stolček in junija 2012 je prišel film Prometej. Idejo o predhodnikih Aliena sta Cameron in Scott gojila že od konca devetdesetih, Prometej pa se dogaja 30 let pred prvim filmom Alien, ko znanstvenika Elizabeth Shaw in Charlie Holloway med ostanki starodavnih civilizacij odkrijeta zvezdne mape. Na krovu ladje Prometej se s posadko in androidom Davidom 8 odpravita na oddaljeni planet LV-223 v sistemu Zeta2 Reticulu, v tej regiji je tudi planetoid LV-426 iz prvega filma. Po obvozu tam odkrijejo ostanke napredne civilizacije Inženirjev, ki so razvijali biološko orožje v obliki patogenega mutagena, ki bi lahko v trenutku izbrisal človeštvo. Pri tem seveda odkrijejo cel kup reči, ki so naseljene v jajcih in zgodba se ponovi. Glavno vlogo Elizabeth Shaw odigra Noomi Rapace, tu so še Charlize Teron, Guy Pearce, Idris Elba in Michael Fasbender v vlogi Davida 8. Ekipa po nesreči obudi tudi mrtvega pilota tuje ladje, naložene s patogeni, ki je bil tako ali tako namenjen na Zemljo, da izbriše človeštvo, kar David ugotovi iz avtopilota. Shawova uspe preprečiti vzlet in ladja strmoglavi nazaj na planet.

Profimedia
David 8 ima v Prometeju (2012) nenavadno zbirateljsko žilico...ta je pogubna tako za ljudi kot za Inženirje. In kot vedno so za vse krivi programerji. Brez pardona!

Film je bil dobro sprejet kot predhodnik Alienov, 2017 pa je Scott posnel še Alien: Convenant. Dogaja se 11 let po Prometeju, ko ladja Convenant (zatočišče) s tisoče kolonisti in stotinami človeških zarodkov potuje proti planetu Origae-6. Posadko prebudi sporočilo, ki ga je poslala Shawova, naj ne hodijo na planet 4 in je domači dom Inženirjev. Seveda storijo prav to in na planetu se nekateri člani posadke okužijo prav s tem smrtonosnim mutagenom in rodijo novo vrsto aliena, imenovanega Neomorf. Preostali nadejo Davida 8, ki pove, da sta s Shawovo priletela sem in z mutagenom iztrebila Inženirje. Elizabeth Shw pri tem umre in David 8 z njenim truplom začne vzgajati še eno novo vrsto alienov. Kmalu se pokaže, da ima David 8 povsem drugačne namene in da se igra boga. Ko uspejo pobegniti s planeta in uničijo aliena, ki pride z njimi, se izkaže, da je android Walter, ki je videti enako kot David, v resnici David 8 in bo zdaj celoten človeški tovor lahko uporabil za svojo noro evolucijo, s katero želi nadomestiti človeštvo. Film je kljub zanimivi zgodbi pomenil finančni fiasko.

Profimedia
Scott je odprl še eno problematiko - kaj se zgodi, če od človeka narejen inteligentni stroj dobi kompleks boga?

Po Disneyevem nakupu Foxa je bilo objavljeno, da so v pripravi novi filmi: Ridley Scott je potrdil, da dela še na tretjem delu predhodnikov, čeprav ne bo nujno povezan z zgodbo iz Prometeja in Convenanta. Scott je med Prometejem in Convenantom posnel kar osem kratkih filmov, ki so napovedovali Convenant, 2019 ob 40-letnici Aliena pa je Tongal Studios posnel še šest kratkih filmov z zgodbo prvih Alienov.

V zadnjih treh desetletjih je bilo več poskusov obuditve petega dela Aliena, pripravljenost za sodelovanje je izrazila celo Sigourney Weaver, delovno ime pa je Alien: Prebujenje, film pa so odložili na police po slabem rezultatu Convenanta. Že konec devetdesetih je bil spisan tudi scenarij za peti film kot Alien: Earthbound, kjer pa Weaverjeva ni želela sodelovati. Takoj zatem se je zgodil še Alien proti Predatorju in od 2000 naprej do Scottovih predhodnikov se ni zgodilo nič. Še vedno se tu in tam pojavijo ugibanja o novem filmu, ki bi se dogajal v času Ripley, za projektom, ki bi ga produciral Scott, pa stoji Fede Alvarez. A kot rečeno, že nekaj časa je vse tiho bilo.

Profimedia
Moja mama ni prava mama, moja mama ni alien!

Že takoj po prvem filmu se je pojavila ideja o seriji Alien, ki pa je televizijske mreže niso zagrabile, o tem pa menda zdaj precej intenzivno razmišljajo pri Disneyu, ki ima v lasti smrtonosno slinasto vesoljsko pošast.

Alien je seveda kultna vesoljska pošast, ki je ponesla žanr znanstveno fantastičnih grozljivk na povsem nov nivo. S sloganom, da te v vesolju nihče ne sliši, ko kričiš, pa samo potrjuje, da vesolje ni prijazen in romantičen kraj.