Ponudbo pa želita mlada vinarja v prihodnje še dopolniti, z ureditvijo apartmajev omogočiti vinskim in drugim turistom, da to izjemno območje pridelave kakovostnih slovenskih vin na obrobju Slovenskih goric doživijo čim bolj pristno, da ob vinski ponudbi in izbranih domačih dobrotah spoznajo bogastvo neokrnjene narave, kulturno-zgodovinsko dediščino, športno in rekreacijsko ponudbo. Gre pa tudi za območje, ki je dalo veliko umov, prepoznavnih doma in na tujem. Predvsem pa je to domovina velikega svetovno priznanega tehničnega uma – Janeza Puha, o katerem Slovenci še premalo vedo.
Edini cilj – butična pridelava in kakovost
Zgodovina vin Kaučič je vezana na Herbersteinovo klet. Alojz Kaučič jo je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kupil za shranjevanje svojega vina za gostilno. Pred tem pa tudi že manjši vinograd. V tistih časih se je v njegovi gostilni prodalo veliko vina, nekaj deset tisoč litrov letno. Vino pa so začeli stekleničiti leta 1982, najstarejša buteljka, ki jo je še danes mogoče kupiti, je sovinjon. Trgan je bil leta 1982, ustekleničen pa leta 1983. Uspešno vinogradniško in vinarsko zgodbo, ki jo je začel Alojz v Herbersteinovi kleti, danes nadaljujeta njegova hči Sara Kaučič Božič in njen mož Sebastjan Božič kot mlad prevzemnik.
Sara ob tem pove, da so bili vinogradniki že predniki po očetovi in mamini strani, kjer so bili tudi začetniki trsničarstva. Tako je njihova vinogradniška in vinarska zgodba stara že čez sto let.
Vinska trta večinoma vseh sort (šipon, renski rizling, laški rizling, rumeni muškat, sivi pinot, traminec ...), je posajena na 1,8 ha površin na treh lokacijah, v Bodkovcih, za kletjo in nekaj malega za hišo v Juršincih. Pridelava vin Vinogradništva Kaučič-Božič poteka na tradicionalen način, večino dela v vinogradu opravijo ročno. Trudijo se, da bi bilo vino pridelano čim bolj naravno, s čim manjšo uporabo zaščitnih sredstev, vreme pa je tisto, ki narekuje njihovo pogostost uporabe. Preša je pnevmatska, takšna, kot je bila, jo uporabljajo še naprej. Zaradi dobre mikroklime v kleti ne potrebujejo klimatskih naprav. Vse pridelano vino ustekleničijo kot zvrst in couve.
Vinogradništvo Kaučič-Božič (Herbersteinova klet) je na vinskih ocenjevanjih začelo sodelovati prejšnje leto. Za sovinjon so v Gornji Radgoni prejeli srebrno priznanje. Zaradi epidemije v zadnjih dveh letih tudi ni bilo veliko ocenjevanj in vinskih dogodkov, na katerih bi se lahko predstavili. Letno napolnijo nekaj tisoč steklenic buteljčnega vina, ki ga je treba prodati. Najlažje ga prodaš, če hodiš na vinske sejme, kjer se lahko tudi izkažeš s prejemom priznanja, sta povedala Sara in Sebastjan.
Kakovost traminca prepoznali doma in na tujem
"Naš traminec v pollitrskih steklenicah, izbrano grozdje, polsladko vino, letnik 2021, Herbersteinova klet, Štajerska Slovenija, je prejel nagrado na someljejskem ocenjevanju (Sommeliere Selection) v Mariboru, kjer so ga skupaj s še enim vinarjem izbrali za najboljši traminec in za vino, ki se ga priporoča k sladicam. Na tem ocenjevanju je sodelovalo 100 vinarjev s 380 vzorci, ki so se potegovali za naklonjenost 43 someljejev. Na Slovenskem ocenjevanju vin, kjer je tudi sodelovalo rekordno število vinarjev, na katerem so izbrali najboljše penine, tri najboljša rdeča vina, tri najboljša suha bela vina in tri najboljša z ostankom sladkorja, je naš traminec zasedel drugo mesto v kategoriji vin z ostankom sladkorja. Dolgoročno najin cilj ni širiti pridelave, ampak povzdigniti kakovost vina. Bolj obvladljivo je, če narediš manj, pa tisto z večjo kakovostjo. Poslala sva vino tudi v Ameriko, na veliko ameriško mednarodno vinsko ocenjevanje (Great American International Wine Competition), kjer sta naš traminec in sivi pinot prejela srebrno priznanje. Zelo sva zadovoljna, da kakovost našim vinom priznavajo domače in mednarodno komisije vinskih strokovnjakov, priznanja potrjujejo pravilnost najine odločitve za čim večjo kakovost vina. Če je vino kakovostno, tudi najde pot do kupcev," sta povedala mlada vinarja. Za vinogradnike in vinarje je zelo pomembno, da se vračajo vinski dogodki.
Herbersteinova klet z vini za vse okuse
Vina Kaučič-Božič so sveža, sortno prepoznavna, srednjih stopenj alkohola, od 10 do 13. V Herbersteinovi kleti imajo vina za vsak okus, suha vina, z malo več kisline in sladka vina. Vsako vino ima svojo zgodbo. Od sorte je odvisno, kako ga predstavijo oz. kaj o njem povedo na pokušinah, na katerih tudi postrežejo z izključno domačimi lokalnimi dobrotami. Goste pa lahko pogostijo tudi v dveh ločenih in lepo opremljenih prostorih nad kletjo, s tradicionalno krušno pečjo v manjšem prostoru, v večjem pa poseben čar daje lepo obdelana stara preša. Za njihov traminec je značilna cvetica črne, divje vrtnice. Pri rumenem muškatu je letos zelo specifična cvetica breskve, ki se tudi ne pojavlja vsako leto. Lani je bila zelo dobra letina, veliko je bilo sonca, zato so tudi cvetice, arome, še izrazitejše. Pri sovinjonih so značilni citrusi, zelo pa je odvisno tudi od tega, kaj kdo začuti, pa tudi od tega, kaj mu poveš. Sebastjanova sorta novega vinskega letnika je sivi pinot. Sara vedno izbere traminec, če ga zmanjka, pa je njen izbor rumeni muškat.