Zanimivosti

Ubila bom Billa in Eve po nemško

D.K.
22. 8. 2022, 22.28
Posodobljeno: 22. 8. 2022, 22.36
Deli članek:

Iz Netflixove denarnice je prišla še ena odlična serija, ki v mnogočem spominja na Tarantinovega Ubila bom Billa, še bolj pa na Killing Eve.

Netflix
Kleo v mnogočem spominja na Killing Eve, pa tudi Ubila bom bila.

Zgodba je postavljena v zadnje obdobje Nemške demokratične republike in njen bridki konec, glavna protagonistka zgodbe pa je Kleo, tajna agentka stazija za "problematične" naloge, ki sodijo v Sektor 18 obveščevalne službe Stasi. Kleo je neregistrirana morilka, ki se je Stasi 1987 odreče in jo pošlje v zapor, potem ko v zahodnem Berlinu umori neznanca z rdečim kovčkom. Kar je na zahodu hladnokrvna ubijalka sovražnikov države, je na vzhodu v socializem zaverovana deklina, noseča s kolegom agentom in vnukinja enega glavnih oseb v Stasiju. 

"Prej bo padel zid kot bo njej spodletelo," verjamejo v Kleo njeni nadrejeni, a vseeno se potem po spletu okoliščin noseča agentka znajde v zaporu, kjer pričaka padec režima in pomilostitev. Na drugi strani zidu v Zahodnem Berlinu je njeni akciji priča pijan berlinski policist, ki naslednja leta vohlja za fantomsko žensko, ki je ni videl nihče razen njega. 

Netflix
Kleo in njen dedek, visoki oficir Stasija, ki žrtvuje svojo vnukinjo za vero v socializem.

Ko se Kleo vrne iz zapora, se poda na pot maščevanja in razkrivanja zarot, ki so ji spremenile življenje, njene poti pa se križajo z že nekdanjimi agenti, vrhovnimi politki NDR in seveda s Svenom, ki za razkritje zgodbe žrtvuje tako svojo družino kot službo. Potem ko pade zid, se vzhodnjaki valijo na zahod, pa tudi obratno in Kleo v njenem stanovanju najde Thila, ki verjame, da je poslan s planeta Sirius B, da v vzhodni Berlin pripelje tehno glasbo. 

Kljub padcu režima je navezanost nekaterih likov na NDR, vključno s Kleo, še vedno fantaična. Kleo na primer ne bo letela z Air Berlin, ker je to ameriška družba. Glavna težava serije je, da ni pretirano izvirna in je precej predvidljiva in mestoma naivna, Kleo pa enega za drugim pospravi vse, ki so pripomogli k njenemu padcu. Na drugi strani serijo v osmih delih odlikujejo dodelana scenografija iz tistega obdobja in dodelani liki, čeprav se nekatere reči iz zgodovine v resnici niso zgodile in šef Stasija, Erich Melke, ni bil ustreljen v bolnici 1990. 

V vlogi Kleo igra 30-letnaJella Haase, ki se je spomnimo predvsem iz trilogije Jebi se, Goethe!, Svena pa upodobi Dimitrij Schaad, kazahstanski pisatelj in igralec. 

Podobno kot kar nekaj serij Netflixa tudi Kleo pušča možnost še ene sezone z nekaj odprtimi vprašanji, na koncu pa bo seveda odločila publika in priljubljenost.