v studiu že pripravlja nekaj novega

Vse več strank se za tetovažo odloča ob praznovanju abrahama

Monika Horvat, Štajerski tednik
30. 6. 2022, 05.50
Posodobljeno: 30. 6. 2022, 06.00
Deli članek:

Ormožan Mitja Kelenc je pred dobrimi tremi leti in pol stopil na samostojno poslovno pot in se začel ukvarjati s profesionalnim tetoviranjem. Posel je stekel odlično.

Denis Žuran
Tetovator Mitja Kelenc

Šestintridesetletnik se je nad tetoviranjem navdušil, ko je sam dobil prvi tatu. V tetovaži ima »oblečeni« celotni roki. A si tatujev ni naredil sam. »To je zelo težko izvedljivo,« pojasni takoj na začetku. Ustvaril jih je mojster tetovator Igor Muršič ter ga navdušil. Pred približno štirimi leti je pustil službo v Slovenski vojski in po okrevanju zaradi poškodbe kolena stopil na samostojno podjetniško pot: »Na začetku sem vse skupaj dojemal bolj kot hobi, popolnoma neobremenjeno, v smislu: poskusim in vidim, kako bo. Nikoli si nisem mislil, da mi bo posel tako zacvetel. Risanje je bilo od nekdaj moja strast, od risanja na papir do stenskih poslikav. Preprosto moraš imeti žilico za tako delo.« 

Z umetnostjo se ukvarja vse življenje, z aktivnim, profesionalnim tetoviranjem pa torej dobra tri leta. Ob vprašanju, zakaj prav risanje na kožo, nam obetavni mojster pove, da se mu koža zdi zanimiva, ker je nekakšno živo, potujoče platno. »Na koži je poslikava videti povsem drugače. Zanimivi so kontrasti, odzivi, to ni list papirja. Danes bi težje risal na papir,« pravi.

Toda začetek ni bil preprost. Šole, kjer bi poučevali tetoviranje, ni. Učenje po besedah Kelenca poteka ves čas, bolj kot ne se uči sam. »Oseba, ki se ukvarja s to dejavnostjo, mora biti po poklicu kozmetični ali zdravstveni tehnik. Ker sem obrt želel zagnati čim prej, sem opravil enoletni program za kozmetičnega tehnika, ki je bil sicer precej natrpan

Nato pa je v začetku leta 2019 v osvetljenem in sodobno opremljenem prostoru nad svojim stanovanjem v Ormožu odprl svoj studio. »Najprej sem tetovaže izdeloval prijateljem, potem pa se je krog hitro širil. Danes k meni prihajajo praktično z vseh koncev Slovenije, tudi iz tujine. Poleg družbenih omrežij veliko naredi dober glas, kajti to je vendarle poseg na koži in trajni zaznamek, zato so ljudje pri izbiri tetoverja vse bolj previdni

Tetovira največ po pet ur

Pexels
Kot pravi Mitja, so predstavnice nežnejšega spola, kar zadeva bolečino, precej bolj vzdržljive.

Na dan naredi le en tatu oziroma del tega, odvisno od velikosti in motiva. Tetovira največ po pet ur, več noče in ne zdrži – ne on ne stranka. Kljub temu pa si za stranko vzame tudi osem ur časa. Stranka pride, izrazi željo, Mitja skicira – večinoma na računalnik in le redko na papir, nato pa skico odtisne na kožo in začne … Kaj pa bolečina? »Novejše iglice in pištolice so precej bolj kakovostne, zato je bolečina manjša. Ni tako hudo, kot je bilo ob uporabi starejših pripomočkov, ko je tudi veliko bolj tekla kri, koža je bila precej bolj razdražena …« Kot pravi, so predstavnice nežnejšega spola, kar zadeva bolečino, precej bolj vzdržljive: »Zgodi se, da ženske, medtem ko jih tetoviram, celo zaspijo. Moški so redkokdaj tako sproščeni

Cena: od 70 do 750 evrov za termin

Trenutno so sicer najbolj zaželeni večji tatuji. Teh ne naredi v enem dnevu oziroma terminu, tetoviranec pride v studio večkrat, podoba nastaja po delih. Zanjo porabi 20 ur in več, odvisno od motiva. Ta čas so najbolj priljubljeni živalski motivi: volki, levi, tigri. Zgodilo pa se je tudi že, da ga je stranka presenetila z nenavadno, celo bizarno željo. Z nadvse nenavadnim tatujem na intimnem predelu. »Ne predstavljam si, kako bi to njeno željo uresničil,« se nasmehne. Kopij ne dela, vsak njegov tatu je unikat. Sam sicer najraje riše ženske obraze.

Izdelava tatuja stane od 70 do celo 750 evrov za termin. Cena pa navadno ni težava. »Vse manj je povpraševanja po ceni, ljudem več pomeni kakovost.« Spominja se Mariborčana, ki si je potetoviral skoraj celo telo, razen ene noge.

Termine ima zapolnjene vse do 24. julija prihodnje leto. »Najlepše je, ko tetovažo končaš in vidiš zadovoljen obraz. Doslej na srečo – vsaj ne da bi vedel – še nisem imel nezadovoljnega odziva,« še pove Kelenc.

Obetavni podjetnik, ki je bil pred časom razglašen tudi za naj mladega podjetnika v občini za leto 2021, pravi, da je priznanje zanj veliko presenečenje in dodatna spodbuda. V studiu že pripravlja nekaj novega, česar v Sloveniji še ni zasledil …

Denis Žuran
Ta čas so najbolj priljubljeni živalski motivi: volki, levi, tigri.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?