NOVA ZAKONODAJA

Narava v Panami ima »človekove« pravice

Tina Nika Snoj/revija Jana
2. 4. 2022, 10.00
Posodobljeno: 2. 4. 2022, 10.11
Deli članek:

Panama je sprejela zakon o pravicah narave, ki jamči okolju pravico do obstoja in obnove.

Profimedia
Sprejeli so zakonodajo, ki naravi podeljuje pravice, kakršne imajo ljudje.

Panama, znana po prekopu, ki ločuje Srednjo in Južno Ameriko, je biotsko izjemno bogata dežela. V njenih obsežnih tropskih gozdovih in mangrovah je več kot deset tisoč vrst rastlin in živali, med njimi jaguar in očalasti medved, obenem pa je dom več avtohtonih ljudstev. Toda ta območja so ogrožena zaradi industrije in rudarjenja. Od leta 2002 do 2020 je država, ki je malo manj kot štirikrat večja od Slovenije, po podatkih Global Forest Watch izgubila približno 194.000 hektarjev tropskega gozda, enega biološko najraznolikejših ekosistemov. Zdaj so se temu odločili narediti konec. Po nekaj več kot letu dni razprave v panamskem državnem zboru je predsednik Laurentino Cortizo pred kratkim podpisal zakonodajo, ki naravi podeljuje pravice, kakršne imajo ljudje.

Zakonodaja vključuje pravico do obstoja in obnove življenjskih ciklov, pravico do ohranjanja biotske raznovrstnosti in pravico do obnovitve, potem ko je nanjo neposredno ali posredno vplivala človeška dejavnost. Zakonodaja panamski vladi nalaga tudi nove obveznosti, vključno s tem, da morajo njeni načrti, politike in programi spoštovati pravice narave. Vladi naroča, naj razvija proizvodne procese in energetske politike, ki varujejo ekosisteme, in od nje zahteva, da spoštuje pravice narave kot del svoje zunanje politike. Pri tem se bo Panama naslonila tudi na pradavna znanja svojih avtohtonih ljudstev in spodbujala vključitev znanja njihovih prednikov.

Nova stara miselnost

Ideja, da bi morala narava tako kot ljudje, korporacije in vlade imeti zakonske pravice, izhaja iz prepričanja nekaterih avtohtonih kultur, pa tudi iz gibanja »globoke ekologije« iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Staro zavedanje, da imajo vsa živa bitja, ne samo ljudje, vrednost in da smo ljudje globoko povezani z naravnim svetom, je bilo včasih samoumevno. Žal se je hitro izgubilo predvsem z industrializacijo in modernim etosom, po katerem narava obstaja, da služi človeštvu in imajo ljudje pravico do surovin ter posledično uničevanja ekosistemov.

Zagovorniki pravic narave podnebne spremembe in izgubo biotske raznovrstnosti pripisujejo miselnosti, ki naravo obravnava kot človekovo lastnino, ki je tu zato, da jo izkoriščamo.

Panama je zdaj dala zemlji, drevesom, rekam, koralnim grebenom in goram pravne pravice, kot jih imajo ljudje in – neverjetno, a resnično – korporacije. S tem se je pridružila Boliviji, Novi Zelandiji, Bangladešu, Ekvadorju, Braziliji, Kolumbiji in Mehiki, ki so že sprejeli zakone ali spremenili ustavo tako, da so pravice narave tudi uradno zapisane. Okoljevarstveniki imajo tako novo, močno orožje za boj proti ekološki škodi. Posebej lepo pa je tudi prebrati, da nasprotovanja zakonu praktično ni bilo.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?