V Adelaidu v Južni Avstraliji mačke ne smejo iz hiše med 8. uro zvečer in 7. uro zjutraj. V zahodnoavstralskem Fremantlu jim je prepovedan vstop na javne površine. V prestolnici Canberri razmišljajo, da bi uvedli kazen za lastnike, katerih mačke niso zaprte v hišah ali stanovanjih. Kazen bi znašala 1.600 avstralskih dolarjev (ok. 1.000 €) o podobnem razmišljajo tudi drugod.
Avstralska vlada pa razmišlja o prepovedi spuščanja mačk iz človeških bivališč po vsej državi.
Seveda razlog tiči v tem, da so mačke pač plenilci po naravi in to eni najuspešnejših. Oblasti je namreč vznemirila raziskava, ki je pokazala, da potepuške mačke na najmanjši celini vsako leto uplenijo na milijarde avstralskih avtohtonih živali. Kot kaže raziskava, ena potepuška mačka letno upleni 740 živali, nedolžne pa niso niti domače muce. Na leto vsaka upleni okoli do 180 manjših ptičev, plazilcev in vrečarjev. Na nacionalni ravni to pomeni vsak dan tri milijone manjših sesalcev, dva milijona plazilcev in milijon vrečarjev. Ptiči sploh niso všteti.
Lastniki pobudo podpirajo, a opozarjajo ...
Mačke bodo tako izenačili s psmi, za katere že velja nacionalna prepoved prostega sprehajanja. Lastniki mačk nameri večinoma ne nasprotujejo, pač pa jo pozdravljajo. V Avstraliji lastniki hiš domačim mucam vse pogosteje naredijo prostorno žičnato kletko, imenovano "catio", kar bi lahko prevedli v "mačjak", podobno kot pesjake za pse. Ti so bolj ali manj prostorni, pogosto pa vanje namestijo tudi mačja igrala ali plezala in stvari, ki jih imajo njihove ljubljenke rade.
Lastniki mačk pa opozarjajo, da bi prepoved prostega gibanja mačkam lahko ogrozila mačke, ki živijo pri revnejših prebivalcih, ki si ne morejo privoščiti "mačjakov", zato pozivajo, naj vlada najde ustrezne rešitve, ki bi ljudi spodbudila h gradnji ali nabavi teh prostorov - na primer z davčno olajšavo ali sofinanciranjem.