Še malo, pa bomo vstopili v novo leto. Ko tole pišemo, bo pri nas manjkalo še samo še slabih 14 ur in čisto prvi prebivalci Zemlje bodo kmalu vstopili v leto 2022. Ker pa je, kot vemo, Zemlja okrogla bomo v novo leto na različnih koncih vstopili ob različnih časih.
Prvi bodo slavili na otoku Kirimati v Kiribatiju
Čisto prvi v Novo leto vstopijo na pacifiškem otočju Kiribati, ki leži ob datumski meji (180-vzporedniku). Pravzaprav prva v Novo leto vstopita dva nenaseljena atola v t.i. Linijskih otokih (Line Islands), prvi ljudje, ki bodo vstopili v Novo leto, pa živijo na otoku Kirimati. Ko pri njih odbije polnoč in gorijo le še sveče, je pri nas ura 11 dopoldne in še je Silvestrovo, kar pomeni, da bomo na Novo leto morali čakati še 13 ur.
Dobro uro kasneje (ko je pri nas poldne) vstopijo v Novo leto na Novi Zelandiji. Fidži in majhen del skrajno vzhodne Rusije vstopijo v Novo leto, ko je pri nas 13:00. Kar 11 ur bo minilo, preden bo v novo leto vstopila vsa Rusija, ki se razteza skozi kar enajst časovnih pasov - tako velika je.
Avstralija bo v novo leto vstopala dve uri, Kitajska pa tri
Potem bodo počasi v novo leto vstopale še Avstralija in Japonska. Tudi v Avstraliji bodo v novo leto vstopali 2 uri. Najprej najbolj vzhodni predeli - v Sydneyu bodo prižgali ognjemet, ko bo pri nas 14:00 - nazadnje pa zahodni (ko bo pri nas 16:15). V Pekingu bodo novo leto proslavili, ko bo pri nas ura pet popoldne. Tudi Kitajska bo vstopala v 2022 kar tri ure.
Novo leto prihaja v Evropo in Afriko
Naslednjih šest ur bo leto 2022 dočakala večina Azije. Prvi Evropejci, ki bodo vstopili v 2022, bodo Rusi. V Moskvi bodo odprli šampanjce dve uri pred nami, prav tako v Ankari, Bagdadu in na Bližnjem vzhodu.
Sledili bodo Evropejci, ki živijo v vzhodnoevropskem časovnem pasu - Finci, prebivalci baltskih držav, Ukrajinci, Romuni, Bolgari, Grki in Ciperčani. Ob istem času bodo v novo leto vstopili tudi prebivalci vzhodne Afrike.
Nato smo na vrsti mi, poleg nas pa večina evropskih in velik del afriških držav. Od Evropejcev bodo zadnji v leto 2022 vstopili v Veliki Britaniji, na Portugalskem, Irskem ter na Islandiji - eno uro za nami. Prav tako tudi v državah zahodne Afrike.
Kdo bo v novo leto vstopil prej - New York ali Rio de Janeiro?
Potem bo novo leto potovalo čez Atlantik in najprej doseglo Južno Ameriko. Ko bomo pri nas že počasi zaključevali praznovanja - ob 4. zjutraj, bodo v Riu de Janeiru in Buenos Aieresu, šele začeli. Nato se bodo počasi vključevali vzhodni deli Kanade, zahodna Južna Amerika in vzhodni deli ZDA.
V New Yorku bodo tradicionalno jabolko z Empire State Buildinga spustili, ko bo pri nas 6:00 zjutraj. ZDA bodo, kot mnoge po površini velike države, v novo leto vstopale več ur. Ko bodo v Los Angelesu slavili prihod novega leta, se bodo v New Yorku počasi že odpravljali v postelje, saj bo ura tri zjutraj, pri nas pa se bomo takrat že zbudili. Ura bo devet zjutraj.
Zmeda na datumski meji - zadnji bi morali biti prvi
Novo leto bo potem počasi sklenilo svoj pohod po Zemlji in prečkalo vzhodni del Tihega oceana kjer bodo šampanjce odpirali na tamkajšnjih otokih, vključno s Havaji.
Čisto zadnja bosta v Novo leto vstopila otoka Baker in Howland, tihomorska otoka pod upravo ZDA. Pri nas bo takrat ura 14. Zanimivo pa je, da ta otoka ležita bolj zahodno od vzhodnih otokov Kiribatija, ki v novo leto vstopajo prvi in bi torej, če bi gledali samo zemljepisno dolžino (poldnevnike), morala v novo leto vstopiti vsaj prva, skupaj s Kiribatijem. Vendar je zaradi političnih razlogov datumska meja - prav tako kot precej časovnih pasov - speljana drugače, kot bi to narekovala narava oziroma Zemljina oblika. Ampak - o tem morda kdaj drugič - zapleteno je.