različne alternative

Ste zaščitili sadovnjak pred obiskom divjadi?

Mare Koren
19. 12. 2021, 15.56
Deli članek:

Sneg in nizke temperature vse bliže k našim domovom pripeljejo tudi divjad, ki išče hrano. To je lahko še posebej nevarno za sadovnjak, saj lahko srnjad z objedanjem povzroči precej škode in slabe volje.

Dreamstime
Pravočasno zaščitite drevje, preden ga divjad ne ogloda.

Če imamo spomladi težave z objedanjem mladih poganjkov in brstov ter s srnjaki, ki poškodujejo debla z drgnjenjem rogovja, pa imamo pozimi težave z objedanjem lubja. To lahko povzroči hude poškodbe na drevju. Košute in jeleni v zimskem času, ko primanjkuje druge hrane, trgajo in vlečejo lubje z drevesa, tako pa razkrijejo tudi več metrov golega debla, kar vodi v propad drevesa. Zato morajo gozdarji na območjih pogozdovanja ta drevesa zaščititi z zaščitnimi mrežami. Pozimi pa ni zgolj jelenjad tista, ki se hrani z lubjem, temveč lahko propad drevja povzročijo tudi zajci. Zaščita sadnih dreves ni nujna le v neposredni bližini gozdov, temveč pogosto tudi v večjih zaselkih.

Rešitev so smrdljivi premazi

Pred divjadjo in mrazom lahko debla ovijemo tudi s koruzno slamo, tako bomo ustvarili varno oblogo, ki bi preprečila propad, prav tako pa bo varovala pred prvimi močnejšimi sončnimi žarki.

Pri preprečevanju tovrstnega početja si lahko pomagamo z nekaterimi naravnimi pa tudi trgovinskimi namazi, ki bodo preprečili guljenje sadnega drevja. A pri tem naj vas opozorimo, da se živali vsakega odvračalnega vonja sčasoma privadijo, zato je dobro, da ga od časa do časa zamenjate. Za nekatera odganjala se včasih izkaže tudi, da niso tako učinkovita, kot naj bi bila, vsekakor pa jih je treba obnavljati. Če je nanos zaščiten pred dežjem, se bo vonj obdržal do dva meseca, a slabost teh je, da se bo njihov močan vonj širil tudi daleč naokoli, zato jih ne moremo uporabljati v bližini bivalnih prostorov. Obstajajo tudi številni premazi in pršila, ki jih najdete v kmetijskih in lovskih trgovinah. Nekateri zahtevajo, da z njimi v celoti premažemo deblo, z drugimi zgolj prepojimo krpe, ki jih namestimo na vogale sadovnjaka, s čimer ustvarimo nekakšno kemično ograjo. Če kupujete kemične pripravke, na embalaži preverite ali je sredstvo primerno za uporabo na sadnem drevju in zelenjavi.  

Svetleči trakovi in nogavičke z lasmi

Pred divjadjo, ki bi utegnila škodovati našemu sadovnjaku in vrtu, pa se lahko borimo tudi na naraven način, in sicer tako, da na robove obesimo svetleče trakove, nekateri na veje obesijo tudi zgoščenke, ki izgledajo kot božične kroglice. A ta rešitev ne bo v celoti odgnala divjadi. Nekateri predlagajo, da v nogavice spravite nekaj svojih las, ki jih nato obesite na višino metra in pol. Divjad se sadovnjaku zaradi vonja po ljudeh naj ne bi približala. A pri tem moramo vedeti, da je lase treba zamenjati na 4 do 6 tednov.