Podjetje Altos Labs raziskuje tehnologijo biološkega reprogramiranje in preučuje, ali bi lahko z različnimi metodami obrnili proces staranja. Ena od preučevanih metod je, da bi lahko z reprogramiranjem celice naučili, da se vrnejo k svojemu izvoru matične celice in se ponovno prilagodijo koži ter ji tako zagotovijo bolj mladosten videz.
Podjetje je zbralo več kot 270 milijonov dolarjev finančnih sredstev, ki so jih prispevali ljudje z vsega sveta, ki verjamejo njegovim obljubam. Po poročanju tujih medijev naj bi k temu neverjetnemu financiranju prispeval tudi nekdanji šef Amazona Jeff Bezos in rusko-izraelski podjetnik Jurij Milner.
Podjetje Altos Labs je zaposlilo Nobelovega nagrajenca Dr. Shinyo Yamanako, ki je leta 2012 prejel prestižno nagrado za “odkritje, da je mogoče zrele celice reprogramirati, da postanejo pluripotentne”. Japonski raziskovalec je namreč odkril, da je mogoče celici dodati štiri posebne beljakovine, zdaj znane kot Yamanakovi dejavniki, ki jo pomagajo reprogramirati v stanje matične celice.
Podjetje Altos Labs je v svoje vrste pritegnilo tudi Dr. Juana Carlosa Izpisua Belmonteja, španskega biologa s kalifornijskega inštituta Salk. Leta 2016 je na miših uporabil raziskave dr. Yamanake in dosegel uspešne rezultate pri obratnem staranju živali. Po zaključku pozitivnih testov je španski raziskovalec menil, da imajo mogoče opravka z “eliksirjem življenja”.
Po poročanju tujih medijev naj bi znanstvenik izvajal tudi poskuse z mešanjem opičjih in človeških zarodkov. Izjavil je, da bi lahko - po njegovem mnenju - podaljšali povprečno človeško življenje tudi za 50 let.
Podjetje naj bi zaposlilo tudi Petra Walterja s kalifornijske univerze, ki preučuje spominske molekule, ter profesorja z univerze UCLA Steva Horvatha, ki se je domisli izračuna “biološke ure”, doktorico Jennifer Doudno, ki je leta 2020 prejela Nobelovo nagrado za soodkritje urejanja genov CRISPR, in Manuela Serrana z inštituta za raziskave v biomedicini.
Slednji je povedal: “Filozofija podjetja Altos Labs je raziskovanje, ki ga vodi radovednost. To je tisto, kar znam delati in kar rad delam. V tem primeru imamo preko zasebnega podjetja svobodo, da smo drzni in raziskujemo. Na ta način me bo to definitivno pomladilo.”
Čeprav se vse skupaj sliši zelo obetavno, pa bo treba opraviti še veliko raziskav, preden bo mogoče izsledke uporabiti na ljudeh. Leta 2016 jim je sicer uspelo obrniti znake staranja pri miših, vendar so pri tem nastali tudi embrionalni tumorji. Zdaj poskušajo ugotoviti, kako bi lahko dosegli želeni rezultat, ne da bi pri tem povzročili škodo.