Zanimivosti

TELOSA: futuristično "velemesto 15-ih minut"

kl
10. 9. 2021, 08.00
Posodobljeno: 10. 9. 2021, 09.11
Deli članek:

ZDA se pripravljajo na gradnjo mega mesta v puščavi, kjer bo vse, kaj bodo meščani potrebovali, oddaljeno največ 15 minut hoda. Mesto je vizija družbe bodočnosti.

Twitter
Telosa City - mesto prihodnosti

Načrte za izgradnjo mesta prihodnosti v puščavi, ki bi bilo ekološko, odporno na sušo in prebivalcem zelo prijazno, je razkril nekdanji direktor prodajne verige Wallmart, Marc Lore.

Izgradnja Telosa Cityja, kot bi se mesto imenovalo, bi stala okoli 400 milijard dolarjev, v njem pa bi lahko živelo pet milijonov prebivalcev. Mesto naj bi postavili na območju, imenovanem Apalačija, na severovzhodu ZDA, med New Yorkom in Alabamo, "polnili pa naj bi ga postopoma". Do leta 2030 naj bi ga naselilo 50.000 ljudi, končno številko, pet milijonov pa naj bi dosegli v 40-ih letih.

Twitter
Telosa City - mesto prihodnosti

MESTO 15-IH MINUT - EKOLOŠKO, PRAVIČNO, ODPRTO ...

Mesto imenujejo tudi "mesto 15-ih minut". Načrtovalci namreč predvidevajo, da bi prebivalci lahko od svojega doma do službe, šole in drugih vsebin ter nujne infrastrukture, potrebovali največ 15 minut.

Lore je mesto opisal kot "novi model družbe", v kateri bi mesto imelo "transparentno" upravo, v kateri bodo meščani sodelovali pri sprejemanju odločitev in razporejanju s proračunom. Prav tako bi meščani bili solastniki zemljišč. Mesto pa naj bi bilo "najbolj odprto, najbolj pravično in najbolj vključevalno", razlaga Lore.

Telosa City naj bi bilo tudi popolnoma ekološko mesto, saj naj v njem ne bi bilo vozil na fosilna goriva, tudi ne avtomobilov, pač pa skuterji in samovozeča vozila na električni pogon.

Pomembno mesto naj bi imel tudi t.i. "Equitism Tower ("Stolp enakosti"), najvišja stavba v mestu, ki bi bila hkrati zalogovnik vode s streho, ki bi s sončnimi celicami proizvajala elektriko ter površinami za pridelavo hrane.

Twitter
Telosa City - mesto prihodnosti

ZGOLJ FUTURISTIČNA UTOPIJA? PROBLEM SMO LJUDJE.

To pa pomeni, da gre na nek način za mesto z "višjim namenom", kar odraža tudi njegovo ime - Telos je namreč izraz iz antične grščine, ki ga je starogrški filozof Aristotel uporabil za opisovanje višjega cilja.

Seveda pa se postavlja vprašanje, ali je takšna skoraj utopična naselbina sploh možna?

Največji problem je namreč en sam - ljudje. Naša vrsta ima namreč izredno lastnost, da vedno najde način, kako dobronamerne stvari pokvariti.