V mestu Eindhoven na Nizozemskem so končali prvo od petih 3D tiskanih betonskih hiš v okviru projekta Milestone. Gre za prvi projekt komercialnih stanovanj na svetu, ki temelji na 3D betonskem tiskanju. Vse hiše bodo izpolnjevale stroge nizozemske gradbene pogoje in bile naseljene. Kupilo jih je nepremičninsko podjetje, ki jih bo nadalje oddajalo najemnikom.
Vseh pet hiš bo natisnjenih zaporedoma, tako da bodo vsakič lahko implementirali novosti in posodobitve, ki so se jih naučili iz izkušenj pri tisku predhodnih. Ta postopna nadgradnja tehnologije bo vidna ob pogledu na zaporedje petih hiš. Bolj kot za eksperiment, gre za niz stanovanj, ki bodo zasedena vsaj nekaj desetletij.
Futuristični dizajn arhitektov Houben / Van Mierlo stremi k brezčasnosti. Oblika je tipični rezultat novih možnosti s svobodo oblike, ki jih odpira 3D tiskanje. Hiše so zasnovane kot veliki balvani, ki se naravno zlijejo z gozdnato okolico.
Bosrijk v okrožju Meerhoven v Eindhovenu se razvija kot kiparski vrt z visokokakovostnimi, ambicioznimi arhitekturnimi projekti, postavljenimi kot skulpture v neokrnjeno naravo.
Zakaj beton?
Beton je že desetletja najbolj uporabljen material v gradbeništvu na svetu. Vsi ga poznajo, vedo, kako izgleda, kje se uporablja. To pa se zdaj spreminja. Pred kratkim so se začeli prvi poskusi 3D tiskanja z betonom, ki se na prvi pogled zdi presenetljivo, saj se finese, ki jih prinese tisk, ne ujemajo z običajnim grobim videzom betona. Beton pa ostaja material z nemalo prednostmi, ki jih potrebuje za uspeh v prihodnosti.
Ena teh prednosti je, da betonski tiskalnik polaga material le tam, kjer je to konstrukcijsko potrebno. Tradicionalni vliti beton se oblikuje v velikih blokih in vsebuje veliko več materiala, kot je dejansko potrebnega za stabilno konstrukcijo. To pa škoduje ozračju, saj cement pri sušenju sprošča veliko ogljikovega dioksida, ki je toplogredni plin.
Druga prednost betona je svoboda oblike. Pri 3D tiskanju so možne zelo fine betonske konstrukcije, ki pri tradicionalni gradnji niso možne. Kmalu bodo s tiskanjem lahko izdelovali detajle v velikosti graha in zaobljene, kroglaste, votle ali izbočene oblike. To bo odprlo možnosti za konstrukcije s povsem novimi oblikami.