Koliko denarja je na svetu?
Trenutno na svetu obstaja 180 valut, ki jih priznavajo Združeni narodi. Poleg teh, realnih, pa obstaja tudi več kot 70 kriptovalut. Sicer pa po svetu kroži za okoli 1,2 bilijarde evrov 1,2 milijona milijard) denarja - tako v gotovini, prihrankih, obveznicah, delnicah in ostalih oblikah. Če bi ga enakomerno razdelili med vse ljudi, bi vsakemu pripadlo okoli 130.000 evrov.
Najbolj osamljeni bankomat na svetu
Prvi bankomat za dviganje denarja so postavili leta 1967 v Londonu. Uvedla ga je Barclay's Bank. Danes so bankomati razširjeni po vsem planetu. Tudi na Antarktiki. Tam sta celo dva, postavljena v znanstvenem centru McMurdo. Veljata za "najbolj osamljena bankomata na svetu".
Prvi vladar na denarju
Denar je sveta vladar pravijo. Prvi človeški vladar, ki si je drznil postaviti svojo podobo na denar, pa je bil perijski vladar Tisafernes v petem stoletju pred našim štetjem.
Največkrat upodobljeni vladar na denarju
Danes je največkrat upodobljeni vladar na bankovcih britanska kraljica Elizabeta II. Na bankovcih se pojavlja že od otroštva, danes pa njena podoba "krasi" bankovce 11-ih držav Commonwealtha.
Najbolj umazana stvar na svetu
Pri uporabi bankovcev bi morali uporabljati rokavice. Bankovci namreč veljajo za eno najbolj umazanih stvari v vsakodnevni uporabi. V neki raziskavi so na bankovcu za en ameriški dolar odkrili več kot 3.000 mikroorganizmov, med drugimi takšne, ki povzročajo pljučnico in zastrupitve.
Denarjeva bolezen
Ena najhujših "bolezni", ki lahko prizadenejo denar, je inflacija. Zaradi nje denar izgubi svojo vrednost. Eno najhujših inflacij je doživela Nemčija takoj po prvi svetovni vojni. Takratna nemška marka je bila tako razvrednotena, da so za kilogram kruha potrebovali samokolnico bankovcev, ničvredni papir pa so uporabljali tudi za tapete ali pa so se z njim igrali otroci.
Podgane požrle "prihranke" kokainskega kralja
Večina ljudi ima presežke svojega denarja naloženega v bankah. Ne pa tudi kriminalci, ki se bojijo razkriti njegov izvor. Kokainski kralj Pablo Escobar je tako svoj denar skrival v skladiščih, kjer pa so ga zavohale podgane in se z njim začele mastiti. Ocenjujejo, da so mu ti glodalci dobesedno požrli več kot 2 milijardi dolarjev. Vendar to zanj ni bila velika izguba, saj je predstavljala samo desetino njegovih "prihrankov".
Evro ni bil vedno otipljiv
Evro je svoje "življenje" začel leta 1999 kot elektronsko menjalno sredstvo in sicer kot naslednik prav tako digitalne denarne enote ECU, ki ga je uvedla takratna Evropska gospodarska skupnost. Šele tri leta po uvedbi so začeli tiskati in kovati tudi evrske bankovce in kovance.
Dragi cent
Tudi proizvodnja denarja stane. Italijanski mediji so pred leti izbrskali podatek, da izdelava enega kovanca za 1 evrski cent v resnici stane več kot štiri cente, torej kar štirikrat več od njegove nominalne vrednosti.
Namočnejša valuta je ...
"Najmočnejša" priznana valuta na svetu je trenutno kuvajtski dinar. Trenutno velja 2,75 evra. Sledita mu še dve "naftni valuti", bahrainski in omanski dinar. Najmočnejša evropska valuta je britanski funt na petem mestu, evro pa je sedmi.